باکس آفیس هفته اول دی ۱۴۰۱ ؛ کریسمس در اختیار آواتار

باکس آفیس هفته اول دی ۱۴۰۱ که با کریسمس هم همراه بود، شباهت زیادی به سال گذشته داشت. پارسال، فیلم Spider-Man: No Way Home با اختلاف زیادی در صدر باکس آفیس هفته منتهی به کریسمس قرار گرفت و رتبه دوم هم به انیمیشن Sing 2 اختصاص پیدا کرد. امسال هم در شرایطی مشابه، قسمت دوم آواتار، Avatar: The Way of Water و انیمیشن Puss in Boots: The Last Wish در رتبه‌های اول و دوم جدول باکس آفیس هفته منتهی به کریسمس قرار گرفتند. البته کل فروش باکس آفیس کریسمس ۲۰۲۳ معادل ۸۲٫۸ میلیون دلار بود که در مقایسه با باکس آفیس کریسمس ۲۰۲۲ با مجموع ۱۴۴ میلیون دلار، رقم خیلی کمی محسوب می‌شود.

از رتبه اول باکس آفیس هفته اول دی ۱۴۰۱ شروع می‌کنیم. قسمت دوم فیلم آواتار با نام Avatar: The Way of Water که دومین هفته اکرانش را تجربه می‌کند، با افت فروش ۵۸ درصدی، توانست ۸۲ میلیون دلار دیگر از سینماهای آمریکا درآمد داشته باشد که تا مجموع فروش این فیلم پس از ۱۱ روز در آمریکا به ۲۸۰ میلیون دلار برسد. با این‌که این رقم، فروش خوبی محسوب می‌شود، ولی در نظر داشته باشید که همین امسال، فیلم‌هایی مثل بلک پنتر ۲، دکتر استرنج ۲ و حتی تاپ گان ماوریک در ۱۱ روز اول اکرانشان، بیش از ۲۸۰ میلیون دلار فروش داشتند.

قسمت اول آواتار هم در ۱۱ روز اول اکرانش، ۲۳۷ میلیون دلار درآمد داشت؛ ولی آن فیلم آن‌قدر روی پرده سینماهای دنیا قرار گرفت تا بالاخره به پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینما تبدیل شد. در سینماهای سایر نقاط جهان هم، آواتار ۲ چیزی حدود ۴۲ درصد افت فروش داشت.

باکس آفیس هفته اول دی ۱۴۰۱ - آواتار: راه آب

در حال حاضر کل فروش جهانی آواتار ۲ معادل ۸۸۱ میلیون دلار است و احتمال می‌رود که به‌زودی به دومین فیلم پرفروش سال ۲۰۲۲، پس از Top Gun: Maverick تبدیل شود. البته هنوز مشخص نیست که می‌تواند از فروش تاپ گان هم عبور کرده و به پرفروش‌ترین فیلم سال ۲۰۲۲ تبدیل شود.

اما به رتبه دوم باکس آفیس هفته اول دی ۱۴۰۱ که در اختیار انیمیشن جدید Puss in Boots: The Last Wish قرار دارد. این انیمیشن در اولین هفته اکرانش توانست ۱۱٫۴ میلیون دلار از سینماهای آمریکا درآمد داشته باشد. این انیمیشن که قسمت دوم Puss in Boots محسوب می‌شود، یک دنباله فرعی از انیمیشن Shrek است.

قسمت اول این انیمیشن که سال ۲۰۱۱ اکران شد، در اولین هفته اکرانش توانست ۳۴٫۱ میلیون دلار، یعنی چیزی حدود سه برابر قسمت دومش فروش داشته باشد. بودجه ساخت قسمت دوم این انیمیشن ۹۰ میلیون دلار بود و با توجه به این‌که امسال انیمیشن مطرحی اکران نشد، می‌تواند در کنار The Bad Guys و DC League of Super-Pets جزو پرفروش‌ترین انیمیشن‌های ۲۰۲۲ قرار بگیرد. مجموع فروش جهانی این انیمیشن تاکنون ۵۷٫۲ میلیون دلار بوده است.

باکس آفیس هفته اول دی ۱۴۰۱ - Puss in Boots: The Last Wish

جدیدترین اثر کمپانی سونی با نام Whitney Houston: I Wanna Dance With Somebody که با بودجه ۴۵ میلیون دلاری ساخته شده بود، با فروش فاجعه‌بار ۵٫۳ میلیون دلار، در رتبه سوم باکس آفیس هفته اول دی ۱۴۰۱ قرار گرفت. البته این فیلم ظاهرا با استقبال خوب تماشاکنندگان مواجه شده و توانسته رتبه A را از وب‌سایت CinemaScore کسب کند.

رتبه چهارم باکس آفیس هفته اول دی ۱۴۰۱ در اختیار اثر جدید کمپانی پارامونت، یعنی Babylon قرار دارد که ستارگان گران‌قیمتی مثل برد پیت و مارگو رابی را شامل می‌شود. انتظارها از این فیلم پرستاره که ۸۰ میلیون دلار هم بودجه ساخت داشت، بسیار زیاد بود؛ ولی متاسفانه در اولین هفته اکرانش فقط ۳٫۵ میلیون دلار فروش داشت. حتی نظر تماشاگران هم مثبت نبوده و میانگین امتیازهای این فیلم در وب‌سایت CinemaScore فقط +C است. در نظر داشته باشید که این فیلم در حال حاضر فقط در آمریکا اکران شده و اکران بین‌المللی آن از هفته آینده آغاز می‌شود.

اما جمع‌بندی باکس آفیس هفته اول دی ۱۴۰۱ را با Black Panther: Wakanda Forever انجام می‌دهیم که در هفتمین هفته اکرانش به سر می‌برد و توانست در هفته منتهی به کریسمس، ۳ میلیون دلار دیگر فروش داشته باشد تا مجموع فروش جهانی آن به ۸۰۱ میلیون دلار برسد.

خارج از پنج فیلم اول باکس آفیس هفته گذشته، فیلم مورد انتظار The Whale با بازی برندن فریژر هم در ۶۰۳ سینما در سراسر ایالات متحده اکران شد و توانست ۹۲۱ هزار دلار فروش داشته باشد.


لیست پرفروش‌ترین فیلم‌های هفته را می‌توانید در صفحه باکس آفیس ببینید.

5/5 - (2 امتیاز)
منبع
BoxOfficeMojo

فرهنگ حشمتی

از زمانی که یاد گرفتم بنویسم، همیشه در مورد بازی و تکنولوژی می‌نوشتم؛ از دفترچه رمز برای بازی‌های سگا شروع کردم تا الان که با مجید اومدیم تا بهترین سایت رو برای گیمرها راه بندازیم.

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا