باکس آفیس هفته چهارم دی ۱۴۰۱ ؛ آواتار ششمین فیلم پرفروش تاریخ شد

جدیدترین اثر جیمز کامرون توانست با پشت سر گذاشتن جدیدترین فیلم مرد عنکبوتی، به ششمین فیلم پرفروش تاریخ سینما تبدیل شود. با مج‌هنگ در بررسی باکس آفیس هفته چهارم دی ۱۴۰۱ همراه شوید.

در جدول باکس آفیس هفته چهارم دی ۱۴۰۱ قسمت دوم آواتار باز هم در رتبه نخست قرار گرفت. فیلم علمی-تخیلی Avatar: The Way of Water چیزی تا رسیدن به فروش جهانی دو میلیارد دلاری فاصله ندارد. تا به این تاریخ، فقط پنج فیلم توانسته‌اند بیش از دو میلیارد دلار در کل دنیا فروش داشته باشند: قسمت اول Avatar با ۲٫۹ میلیارد دلار، فیلم Avengers: Endgame با ۲٫۷۹ میلیارد دلار، Titanic با ۲٫۲ میلیارد دلار، فیلم Star Wars: The Force Awakens با ۲٫۰۶ میلیارد دلار و Avengers: Infinity War با ۲٫۰۴ میلیارد دلار.

اگر Avatar: The Way of Water بتواند از به فروش دو میلیارد دلاری دست پیدا کند، اول فیلم دوران بعد از کرونا و سومین فیلم جیمز کامرون خواهد بود که به چنین فروشی می‌رسد.

فیلم Avatar: The Way of Water تا به امروز و در کمتر از ۶ هفته، در سینماهای آمریکا توانسته ۵۷۴ میلیون دلار و در سایر کشورهای دنیا ۱٫۳۵ میلیارد دلار فروش داشته باشد. بد نیست بدانید که بعد از آمریکا، بیشترین استقبال از این فیلم در روسیه بوده و ۱۰۰ میلیون دلار از درآمد بین‌المللی این فیلم مربوط به همین کشور است. این فیلم در کشورهای چین، فرانسه، آلمان و کره جنوبی فروش بیشتری در مقایسه با قسمت اول خود داشته است.

باکس آفیس هفته چهارم دی ۱۴۰۱ - فیلم Avatar: The Way of Water
تصویری از فیلم Avatar: The Way of Water

اگر بخواهیم صرفا فروش در سینماهای آمریکا را در نظر بگیریم، Avatar: The Way of Water در رتبه سیزدهم جهان قرار می‌گیرد. این فیلم توانسته با اختلاف اندکی، فیلم‌های پرطرفداری مثل The Lion King و The Dark Knight را پشت سر بگذارد. در سینماهای بین المللی هم این فیلم در رتبه پنجم جهان قرار دارد و کمتر از ۲۰ میلیون دلار نیاز دارد تا بتواند Avengers: Infinity War را هم پشت سر گذاشته و به رتبه چهارم پرفروش‌ترین فیلم‌ها در سینماهای خارج از آمریکا تبدیل شود.

فیلم Avatar: The Way of Water ماه دسامبر سال ۲۰۲۲ و ۱۳ سال پس از قسمت اول Avatar اکران شد. هزینه ساخت و بازاریابی این فیلم چیزی حدود ۴۶۰ میلیون دلار بوده که آن را به یکی از پرهزینه‌ترین فیلم‌های تاریخ تبدیل می‌کند.

اما رتبه دوم باکس آفیس هفته چهارم دی ۱۴۰۱ در اختیار فیلم ترسناک M3GAN قرار دارد که پس از دو هفته، همچنان فراتر از انتظارات فروش دارد. در هفته گذشته، M3GAN با افت ۴۱ درصدی، ۱۷٫۹ میلیون دلار دیگر فروش داخلی داشت و توانست رتبه دوم خود را حفظ کند. در سینماهای خارج از آمریکا هم، M3GAN توانست ۳۴٫۲ میلیون دلار در ۶۴ کشور فروش داشته باشد تا مجموع درآمد بین‌المللی آن به ۹۰٫۶ میلیون دلار برسد. بد نیست بدانید که ساخت قسمت دوم این فیلم هم تائید شد و سال ۲۰۲۵ میلادی روی پرده‌های سینما خواهد رفت.

باکس آفیس هفته چهارم دی ۱۴۰۱ - فیلم M3GAN
تصویری از فیلم ترسناک M3GAN

در رتبه سوم باکس آفیس هفته چهارم دی ۱۴۰۱ انیمیشن Puss in Boots: The Last Wish قرار دارد. نکته جالب در مورد این انیمیشن این‌که در مقایسه با هفته پیش، فقط یک درصد افت فروش داشته و توانسته ۱۳٫۴ میلیون دلار از سینماهای آمریکا درآمد داشته باشد. در ۲۶ روزی که این انیمیشن روی پرده سینماهای آمریکا رفته، توانسته به مجموع فروش ۱۰۶٫۳ میلیون دلار برسد. در سینماهای خارج از آمریکا هم The Last Wish توانست در ۷۷ کشور، ۱۴۱ میلیون دلار بفروشد. مجموع فروش جهانی این انیمیشن ۲۴۷٫۴ میلیون دلار است.

فیلم A Man Called Otto با این‌که در سینماهای خیلی کمی اکران شد، در رتبه چهارم باکس آفیس هفته چهارم دی ۱۴۰۱ قرار گرفت. این فیلم درام-کمدی با بازی تام هنکس توانست ۴٫۲ میلیون دلار فروش خانگی و ۱۴٫۵ میلیون دلار فروش بین‌المللی به مجموع فروش ۳۳٫۳ میلیون دلار برسد که هنوز فاصله قابل توجهی تا هزینه تولید ۵۰ میلیون دلاری خود دارد.

فیلم اکشن Plane با بازی جرارد باتلر که اولین هفته اکرانش را تجربه کرد، توانست ۱۰ میلیون دلار در سینماهای آمریکا فروش داشته باشد که کمی بیشتر از پیش‌بینی ۷ تا ۹ میلیون دلاری آن بود.

باکس آفیس هفته چهارم دی ۱۴۰۱ - فیلم Plane
پوستر فیلم Plane

فیلم Plane توانست امتیاز ۷۶ درصد را از Rotten Tomatoes و ۶۳ درصد را از Metacritic کسب کند که در نوع خودش امتیازهای خوبی محسوب می‌شود.


لیست پرفروش‌ترین فیلم‌های هفته را می‌توانید در صفحه باکس آفیس ببینید. این لیست هر هفته به‌روزرسانی می‌شود.

4.5/5 - (2 امتیاز)
منبع
VarietyBox Office Pro

فرهنگ حشمتی

از زمانی که یاد گرفتم بنویسم، همیشه در مورد بازی و تکنولوژی می‌نوشتم؛ از دفترچه رمز برای بازی‌های سگا شروع کردم تا الان که با مجید اومدیم تا بهترین سایت رو برای گیمرها راه بندازیم.

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا