باکس آفیس هفته چهارم تیر؛ باربی سوار بر بمب اتم

در هفته گذشته نه‌تنها فیلم «باربی» توانست رکورد اکران فیلم‌های با کارگردان زن را بشکند، بلکه در کنار «اوپنهایمر»، یکی از پرفروش‌ترین هفته‌های تاریخ سینما را رقم زد. بررسی باکس آفیس هفته چهارم تیر را در مج‌هنگ بخوانید.

در آینده، وقتی که منتقدان سینما بخواهند در مورد هفته گذشته صحبت کنند، از آن به‌عنوان هفته‌ای تکرار نشدنی در تاریخ سینما یاد خواهند کرد. چیزی که در این هفته اتفاق افتاد، احتمالا تا مدت‌های زیادی، بحث اصلی فیلم بازها و منتقدان سینما خواهد بود. امروز می‌خواهیم چهارمین هفته پرفروش را در تاریخ سینمای جهان بررسی کنیم!

طرفداران سینما در چند هفته اخیر به دو دسته تقسیم شدند: یک دسته طرفداران فیلم «باربی» (Barbie)، و دسته دوم طرفداران «اوپنهایمر» (Oppenheimer)؛ دو فیلم مختلف با محتوا و طرفدارانی کاملا متفاوت. جدال و کل‌کل این دو دسته باهم در شبکه‌های اجتماعی به‌قدری زیاد بود که اصطلاح Barbenheimer (ترکیب Barbie و Oppenheimer) برای این هفته شکل گرفت. صرف نظر از کل‌کل طرفداران این دو، مهم‌ترین اتفاق هفته گذشته این بود که دو فیلم فوق‌العاده از دو کارگردان صاحب‌نام، دقیقا یک روز روی پرده‌های سینما رفتند.

Barbenheimer

اما درنهایت، فیلم Barbie به کارگردانی «گرتا گرویگ» که با هزینه ۱۴۵ میلیون دلاری ساخته شده بود، توانست در صدر جدول باکس آفیس هفته چهارم تیر قرار بگیرد. پیش‌بینی می‌شد که این فیلم در اولین هفته اکرانش ۶۰ میلیون دلار فروش خانگی داشته باشد؛ ولی در سینماهای آمریکا ۱۵۵ میلیون دلار و در سینماهای سایر کشورهای جهان ۱۸۲ میلیون دلار فروش داشت و توانست رکورد هفته اول همه فیلم‌های سال ۲۰۲۳ را بشکند.

فیلم باربی توانست رکورد هفته اول همه فیلم‌هایی را هم که توسط یک زن کارگردانی شده بود بشکند. جالب است بدانید که به‌جز فیلم باربی، فقط فیلم Wonder Woman بوده که توسط یک زن کارگردانی شده و توانسته در هفته اول اکرانش بیش از ۱۰۰ میلیون دلار فروش داشته باشد.

رایان گاسلینگ در فیلم Barbie
رایان گاسلینگ در فیلم Barbie

فیلم باربی رتبه ۲۷ ام را از نظر فروش اولین هفته و رتبه پنجم را از نظر فروش اولین هفته در ماه جولای به‌دست آورد. با توجه به شروع ۱۵۵ میلیون دلاری، می‌توانیم با اطمینان بگوییم که به‌راحتی از فروش ۳۰۰ میلیون دلاری و حتی با کمی شانس، ۴۰۰ میلیون دلاری در سینماهای آمریکا عبور می‌کند.

اما در سمت دیگر میدان، فیلم Oppenheimer به کارگردانی کریستوفر نولان قرار دارد که داستان پدر بمب اتم را در سه ساعت روایت می‌کند. پیش‌بینی شده بود که این فیلم بتواند حدود ۴۰ میلیون دلار در اولین هفته اکرانش فروش داشته باشد؛ ولی در واقعیت این رقم به ۸۰٫۵ در سینماهای آمریکا و ۱۷۴ در کل دنیا رسید.

این ارقام، اوپنهایمر را به سومین فیلم پرفروش نولان بعد از قسمت‌های دوم و سوم بتمن تبدیل می‌کند. فروش اوپنهایمر توانست حتی رکورد Inception و Dunkirk را هم پشت سر بگذارد. طبیعتا، اوپنهایمر با چنین شروع پرفروشی می‌تواند به درآمد خانگی ۲۰۰ میلیون دلاری برسد.

کیلین مورفی در فیلم اوپنهایمر
کیلین مورفی در نقش جی. رابرت اوپنهایمر

بد نیست بدانید که در بین همه فیلم‌هایی که بیش از ۱۶۵ دقیقه بودند، اوپنهایمر در رتبه هفتم قرار می‌گیرد. صدرنشین این لیست، فیلم Avengers: Endgame با فروش هفته اول ۳۵۷ میلیون دلاری است.

اما جذاب‌ترین مورد درباره هفته گذشته، چیزی است که باربی و اوپنهایمر باهم انجام دادند. این دو فیلم که امتیازهای ۹۰ و ۹۳ درصد را در سایت Rotten Tomatoes دارند، درمجموع توانستند یکی از پرفروش‌ترین هفته‌های سینمای تاریخ را رقم بزنند. در حقیقت، فقط ۱۰ هفته در تاریخ سینما وجود دارد که فروش بیشتری داشتند. اگر بخواهیم از هفته‌های پرفروش مثال بزنیم، باید به سال ۲۰۱۸ برویم که فیلم‌های Venom و A Star Is Born باهم اکران شدند و درمجموع توانستند ۱۲۳ میلیون دلار فروش داشته باشند.

باربی و اوپنهایمر مجموعا ۲۳۵٫۵ میلیون دلار فروش داشتند و این رقمی است که شاید حالا حالاها تکرار نشود. دلیل این موضوع این است که از بین ۶ فیلم پرفروش سال ۲۰۲۳، دوتای آن‌ها همزمان اکران شدند و توانستند چنین رکوردی را رقم بزنند.

اما از بحث Barbenheimer که بگذریم به رتبه سوم باکس آفیس هفته چهارم تیر می‌رسیم. جایی که فیلم اکشن Sound of Freedom قرار دارد. این فیلم در روز چهارشنبه هفته گذشته توانست از فروش خانگی ۱۰۰ میلیون دلاری عبور کند. این فیلم ۱۷ روز پس از اکرانش توانست به مجموع فروش ۱۰۴٫۶ میلیون دلاری در سینماهای آمریکا برسد و از این نظر، وضعیت بهتری در مقایسه با بعضی از فیلم‌های برتر امسال مثل The Flash یا Scream VI داشت.

جدیدترین قسمت از مجموعه فیلم‌های «ماموریت غیرممکن»، یعنی Mission: Impossible – Dead Reckoning, Part One از رتبه یکم هفته قبل‌تر به رتبه چهارم باکس آفیس هفته چهارم تیر سقوط کرد. این فیلم تنها قسمت از سری Mission: Impossible محسوب می‌شود که در هفته دوم اکرانش ۶۴ درصد افت فروش داشته است!

تام کروز در فیلم Dead Reckoning Part One
تام کروز در فیلم Dead Reckoning Part One

فیلم Dead Reckoning, Part One با فروش ۱۹٫۵ میلیون دلاری در سینماهای آمریکا توانست به مجموع فروش ۱۱۸٫۷ میلیون دلاری پس از ۱۲ روز برسد. البته از این نظر در رتبه سوم در بین فیلم‌های ماموریت غیرممکن قرار می‌گیرد. با این تفاسیر به نظر می‌رسد که این فیلم حتی به ۲۰۰ میلیون دلار پیش‌بینی‌شده هم نرسد و درنهایت روی رقمی بین ۱۸۰ تا ۱۹۰ میلیون دلار به کار خود پایان دهد.

درنهایت به رتبه پنجم باکس آفیس هفته چهارم تیر می‌رسیم؛ جایی که فیلم Indiana Jones and the Dial of Destiny قرار دارد. قسمت جدید «ایندیانا جونز» که چهارمین هفته اکرانش را پشت سر گذاشت، مجموعا ۱۵۹٫۳ در سینماهای آمریکا و ۳۳۵ میلیون دلار در کل دنیا فروش داشته است. اگر ایندیانا جونز همین روند را ادامه دهد، درنهایت می‌تواند به فروش خانگی ۱۷۰ تا ۱۸۰ میلیون دلاری رسیده و به هشتمین فیلم پرفروش تابستان تبدیل شود.

لیست پرفروش‌ترین فیلم‌های هفته را می‌توانید در صفحه باکس آفیس ببینید. این لیست هر هفته به‌روزرسانی می‌شود.

4.9/5 - (7 امتیاز)
منبع
Rotten Tomatoes

فرهنگ حشمتی

از زمانی که یاد گرفتم بنویسم، همیشه در مورد بازی و تکنولوژی می‌نوشتم؛ از دفترچه رمز برای بازی‌های سگا شروع کردم تا الان که با مجید اومدیم تا بهترین سایت رو برای گیمرها راه بندازیم.

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا