نتایج باکس آفیس آخر هفته؛ پاندای کونگ‌فوکار ۴ همه رقیبانش را شکست داد!

فیلم جدید مجموعه کونگ فو پاندا در گیشه‌ها طوفان به‌پا کرد و تلماسه ۲ هم دومین هفته اکران خود را با درآمدی قابل‌توجه مدیریت کرد.

هفته گذشته فیلم «پاندای کونگ‌فوکار ۴» (Kung Fu Panda 4) درحالی از راه رسید که همه‌چیز برای افتتاحیه موفق این فیلم آماده بود: از کریسمس گذشته به بعد پس از اکران فیلم‌های «وانکا» و «مهاجرت»، عرصه سینماها از پیشنهادهای جدید خانوادگی خالی بود. به‌علاوه مهمترین رقیب این انیمیشن، یک فیلم علمی‌تخیلی حماسی با پایه هواداران خاص است. بهترین گزینه جایگزین برای این تماشاگران هم یک برند انیمیشن محبوب بود که علیرغم کاهش بازدهی داخلی، در سطح جهانی بسیار عالی ظاهر شده. شکی وجود نداشت که پاندای کونگ‌فوکار۴ پیشروی گیشه‌ها خواهد بود و همین اتفاق هم افتاد.

نخستین فیلم مجموعه پاندای کونگ‌فوکار ژوئن سال ۲۰۰۸ روی پرده رفت و با افتتاحیه ۶۰٫۲ میلیون دلاری و فروش نهایی ۲۱۵ میلیون دلاری، به پدیده‌ای بسیار جذاب تبدیل شد. فیلم دوم این مجموعه ماه می سال ۲۰۱۱ با افتتاحیه ۴۷٫۶ میلیون دلاری وارد بازار شد و با ۱۶۵٫۲ میلیون دلار کار خود را به پایان برد. پنج سال بعد تولیدکنندگان تصمیم گرفتند محصول جدیدشان را در ماه ژانویه اکران کنند و نتیجه‌ محاسبات مالی آن‌ها به یک افتتاحیه ۴۱٫۲ میلیون دلاری و درآمد نهایی ۱۴۳٫۵ میلیون‌دلاری ختم شد. البته این ارقام فقط به آمریکای شمالی اشاره دارند. در سطح جهانی ما از یک فرنچایز ۱٫۸ میلیارد دلاری حرف می‌زنیم که سومین فیلم آن بیش از ۵۲۱ میلیون دلار فروش داشته. حالا افتتاحیه ۵۸٫۳ میلیون دلاری «پاندای کونگ‌فوکار ۴» روند نزولی افتتاحیه‌های این مجموعه را متوقف کرده و نوید روزهای بهتری را می‌دهد. حتی به‌نظر می‌رسد علاقه تماشاگران به این فیلم بیشتر از منتقدینی است که با آرای ۷۵ درصدی به استقبال اثر جدید «مایک میچل» رفته بودند.

باکس آفیس هفته چهارم - انیمیشن Kung Fu Panda 4
«جک بلک» دوباره صداپیشگی شخصیت «پو» را برعهده دارد

اگر بخواهیم پاندای کونگ‌فوکار ۴ را با سایر فیلم‌هایی که در ماه مارس همه ادوار اکران شده‌اند مقایسه کنیم، این فیلم در کنار «کرید۳» با افتتاحیه مشابه و در رده بیستم این فهرست می‌ایستد. تقریبا تمامی فیلمهای ماه مارس که کارشان را با افتتاحیه بالای ۵۰ میلیون دلار آغاز کرده‌اند، به فروش داخلی ۱۵۰ میلیونی رسیده‌اند؛ البته بجز «نگهبانان» (Watchmen). حتی انیمیشن‌های «خانه» و «بچه رئیس» با افتتاحیه‌های بسیار ضعیف‌تر، درآمدی بالای ۱۷۵ میلیون دلار را در کارنامه خود ثبت کرده‌اند. پاندای کونگ‌فوکار با بودجه ۸۵ میلیون دلاری ساخته شده درحالی‌که هر سه فیلم اول این مجموعه بین ۱۳۰ تا ۱۵۰ میلیون دلار هزینه داشتند و همگی هنوز هم موفق هستند. به جرئت می‌توان گفت این انیمیشن کمپانی یونیورسال با فروش جهانی ۸۰ میلیون‌دلاری در یک هفته، هنوز در ابتدای راه موفقیت است.

«تلماسه: قسمت دوم» (Dune: Part Two) در دومین هفته اکران با یک پله سقوط در جایگاه دوم جدول باکس آفیس قرار گرفت. «تلماسه ۱» اکتبر سال ۲۰۲۱ یعنی دوران واکسیناسیون کرونا در سینماها به نمایش درآمد و گرچه از همان ابتدا در شبکه استریم HBO MAX هم منتشر شد ولی کار خود را با ۴۱ میلیون دلار آغاز کرد. فروش این فیلم که رقیب سرسختی هم نداشت، در دومین هفته بیش از ۶۲ درصد کاهش یافت و به ۱۵٫۴ میلیون دلار رسید. طبق معیارهای عمومی تلماسه ۲ باید با افت فروش ۵۰ درصدی مواجه می‌شد اما این فیلم فقط ۴۴ درصد کاهش فروش را تجربه کرد و ۴۶ میلیون دلار فروخت تا مجموع فروش ۱۰ روزه آن از ۱۵۷ میلیون دلار فراتر رود. با این آمار تلماسه ۲ نه‌تنها عنوان هفتمین افتتاحیه برتر ماه مارس را از آن خود کرده، بلکه از فیلم «لوگان» به کارگردانی «جیمز منگلد» و بازی «هیو جکمن» هم پیشی گرفته. لوگان در دومین هفته اکران ۳۸٫۱ میلیون دلار فروش داشت و مجموع درآمد داخلی آن به مرز ۱۵۲٫۹ میلیون دلار رسیده بود. تلماسه ۲ با بودجه ۱۹۰ میلیون دلاری تولید شده و طبق پیش‌بینی‌ها می‌تواند به درآمد داخلی ۲۵۰ میلیون دلار دست پیدا کند. فروش این فیلم در سطح بین‌المللی تا به امروز ۳۶۷ میلیون دلار برآورد می‌شود که چراغ سبزی برای ساخت سومین فیلم این مجموعه با نام احتمالی «مسیحای تلماسه» است.

باکس آفیس هفته چهارم - فیلم Dune: Part Two
«تیموتی شالامی» بازیگر شخصیت اصلی فیلم «تلماسه: بخش دو»

سومین رده جدول باکس آفیس به فیلم ترسناک «خیالی» (Imaginary) از کمپانی لانزگیت تعلق دارد که تازه به جمع فیلم‌های حاضر در سینماها پیوسته است. این فیلم برای منتقدان نمایش داده نشد اما با رأی ۳۲ درصدی پس از «شنا در شب» با رأی ۲۲ درصدی و «مادام وب» با رأی ۱۰ درصدی، سومین اکران گسترده ضعیف سال ۲۰۲۴ لقب گرفت. این فیلم در افتتاحیه خود ۱۰ میلیون دلار درآمد داشت که برای بودجه ۱۰ تا ۱۲ میلیون دلاری آن رقم بدی نیست. فیلم‌های ترسناک ضعیف، معمولا به دنبال جبران هزینه‌های تولیدی خود هستند و اگر درآمد بیشتری داشته باشند آن را روی نسخه دوم سرمایه‌گذاری می‌کنند تا مدت بیشتری در خاطر تماشاگران بمانند.

باکس آفیس هفته چهارم - فیلم Imaginary
سکانسی از فیلم ترسناک «خیالی»

فیلم بیوگرافی مذهبی «کابرینی» (Cabrini) از انجل استودیو در جایگاه چهارم جدول پرفروش‌ها قرار گرفت. داستان این فیلم روایت زندگی زنی کاتولیک است که در اواخر قرن ۱۹ میلادی در شهر نیویورک از فقرا حمایت می‌کند. کابرینی با کسب ۷٫۵ میلیون دلار در نخستین هفته نمایش، افتتاحیه چند هفته پیش «فرشتگان معمولی» هیلاری سوانک را پشت سر گذاشت. «الخاندرو گومز مونت‌ورده» کارگردان این فیلم، سال گذشته با اثر جنایی اکشن «صدای آزادی» (Sound of Freedom) مورد تحسین فعالین سینما قرار گرفته بود.

آیا سونی پارامونت را می‌خرد؟
بیشتر بخوانید

پنجمین رده باکس آفیس این هفته هم به «باب مارلی: یک عشق» (Bob Marley: One Love) اختصاص یافت. این فیلم با کسب ۴ میلیون دلار دیگر مجموع فروش داخلی خود را به بیش از ۸۹ میلیون دلار رساند و قدم دیگری به هدف ۱۰۰ میلیون دلاری خود نزدیک شد. درآمد فعلی باب مارلی، تقریبا ۳۰۰ هزار دلار بیشتر از اکران ۲۶ روزه فیلم کمدی «فقط باهاش کنار بیا» با بازی «آدام سندلر» و «جنیفر آنیستون» است که نهایتا کار خود را با ۱۰۳ میلیون دلار به پایان برد. این اثر موزیکال که با بودجه ۷۰ میلیون دلاری ساخته شده، در سطح جهانی هم بیش از ۱۶۰ میلیون دلار فروش داشته و به‌زودی به سودآوری خواهد رسید.

لیست کامل نتایج باکس آفیس هفته چهارم اسفند ؛ ۸ تا ۱۰ مارس ۲۰۲۴

۱- پاندای کونگ‌فوکار ۴ (Kung Fu Panda 4) با ۵۸٫۳ دلار فروش (مجموع درآمد گیشه معادل ۵۸٫۳ میلیون دلار)
۲- تلماسه: قسمت دوم (Kung Fu Panda 4) با ۴۶ میلیون دلار فروش (مجموع درآمد گیشه معادل ۱۵۷ میلیون دلار)
۳- خیالی (Imaginary) با ۱۰ میلیون دلار فروش (مجموع درآمد گیشه معادل ۱۰ میلیون دلار)
۴- کابرینی (Cabrini) با ۷٫۵۷ میلیون دلار فروش (مجموع درآمد گیشه معادل ۷٫۵۷ میلیون دلار)
۵- باب مارلی: یک عشق (Bob Marley: One Love) با ۴٫۱ میلیون دلار فروش (مجموع درآمد گیشه معادل ۸۹٫۳ میلیون دلار)
۶- فرشتگان معمولی (Ordinary Angels) با ۲ میلیون دلار فروش (مجموع ددرآمد گیشه معادل ۱۶٫۴ میلیون دلار)
۷- مادام وب (Madame Web) با ۱٫۱۳ میلیون دلار فروش (مجموع درآمد گیشه معادل ۴۲٫۶ میلیون دلار)
۸- مهاجرت (Migration) با ۱٫۱ میلیون دلار فروش (مجموع درآمد گیشه معادل ۱۲۵٫۳ میلیون دلار)
۹- یولو (YOLO) با ۸۴۰ هزار دلار فروش (مجموع درآمد گیشه معادل ۸۴۰ هزار دلار)
۱۰- وانکا (Wonka) با ۶۰۰ هزار دلار فروش (مجموع درآمد گیشه معادل ۲۱۷٫۸ میلیون دلار)


لیست پرفروش‌ترین فیلم‌های هفته را می‌توانید در صفحه باکس آفیس ببینید. این لیست هر هفته به‌روزرسانی می‌شود.

5/5 - (1 امتیاز)
منبع
Rotten Tomatoes

پویش پورمحمد

من پویش پورمحمد، کارشناسی اقتصاد و ارشد ریاضی خوندم، به‌عنوان نویسنده وب فعالیت می‌کنم و در کنارش یه دستی هم در داستان‌نویسی و نقاشی دارم. علاقه‌مند به تکنولوژی، فیلم و سریال، موسیقی، فوتبال و قهوه.

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا