بررسی رزیدنت اویل ۴ ریمیک

کپکام پس از ساخت 2 ریمیک جذاب از نسخه‌های دوم و سوم مجموعه Resident Evil در سال‌های اخیر، بالاخره انتظار بسیاری از گیمرها را به‌پایان رساند و بازسازی چهارمین نسخه از این سری را در دسترس قرار داد. با مج‌هنگ در بررسی رزیدنت اویل ۴ ریمیک همراه باشید.

بازی Resident Evil 4 نه‌تنها یکی از محبوب‌ترین آثار در مجموعه پرطرفدار ساخته‌شده توسط کپکام است، بلکه یکی از بهترین بازی‌های تاریخ هم به‌حساب می‌آید. از همین رو حساسیت گیمرها روی آن زیاد بود و همین موضوع می‌توانست کار را برای سازندگان نسخه بازسازی سخت‌تر از قبل کند؛ چراکه این اثر درواقع یکی از آثار جریان‌ساز در صنعت بازی‌های ویدیویی بود و بسیاری از بازی‌های بعد خود را تحت تاثیر قرار داد.

در نتیجه در نسخه ریمیک، کپکام به‌درستی سعی کرد نوآوری جدیدی را به کار نبرد و صرفا همان طراحی اصلی را با بهبود کیفیت و اضافه کردن چند المان تازه به مخاطب‌ها ارائه دهد. نتیجه کار هم حالا تبدیل شده به ریمیکی درخشان که هم رضایت مخاطبان قدیمی مجموعه را جلب می‌کند و هم می‌تواند گیمرهای نسل جدید را به تجربه یکی از مهم‌ترین بازی‌های ویدیویی تاریخ ترغیب کند.

بررسی رزیدنت اویل ۴ ریمیک؛ بازسازی آبرومندانه از اثری به‌یادماندنی

در ابتدای بررسی رزیدنت اویل ۴ ریمیک قصد داریم برای کسانی که هیچ چیزی درباره بازی نمی‌دانند، کمی از داستان بگوییم. وقایع این اثر به چند سال پس از اتفاقات شهر «راکون سیتی» برمی‌گردد.

اگر بازسازی نسخه دوم Resident Evil را تجربه کرده باشید، حتما با شخصیت «لئون کندی» (Leon S. Kennedy) که یکی از کاراکترهای قابل بازی آن اثر بود آشنا هستید. شخصیت خوش‌تیپ و خوش‌قیافه ما پس از وقایع آن اثر و فرار از شهر، حالا به یک مامور ویژه تبدیل شده است.

بررسی رزیدنت اویل ۴ ریمیک - لئون کندی
لئون کندی مثل همیشه خوش‌تیپ؛ ولی این بار پخته‌تر و حرفه‌ای‌تر

در بازی رزیدنت اویل ۴ ریمیک، لئون به منطقه‌ای روستایی در اسپانیا اعزام شده تا «اشلی گراهام» (Ashley Graham)، دختر گم‌شده رئیس‌جمهور ایالات‌متحده آمریکا، را پیدا کند. شاید تصور کنید که در واقع این هم یک روایت کلیشه‌ای از همان داستان‌های «نجات پرنسس» است که بارها در دنیای سینما و گیم شاهدش بوده‌ایم؛ اما باید گفت پس از ۱۸ سال، این روایت هنوز هم درگیرکننده است و در مواقعی حتی جذاب‌تر از نسخه کلاسیک به نظر می‌رسد.

لئون برای نجات اشلی باید به قلعه‌ای برود که دورتادور آن پر از اعضای فرقه‌ای است که ذهنشان مسموم شده و بی‌رحمانه به سمتتان هجوم می‌آورند. در این نسخه لحظات اکشن و اهمیت مدیریت منابع همچنان بسیار مهم است. در کنار این‌ها، شخصیت‌پردازی و داستان‌سرایی بهبودیافته تا گیمرها با اثری جذاب‌تر روبه‌رو باشند.

در بررسی رزیدنت اویل ۴ ریمیک باید اشاره کنیم که کپکام در این نسخه طنز را هم از یاد نبرده و توانسته بهتر از نسخه‌های پیشین تعادلی میان ارائه صحنه‌هایی خوف‌انگیز و خنده‌دار برقرار کند.

این بار لئون فقط یک شخصیت خوش‌قیافه با موهای جذاب نیست که گاهی حرف‌های باحال و برخی اوقات چیزهای لوس می‌گوید و کارهای جالبی انجام می‌دهد؛ حالا او فرد خوش‌تیپی است که علاوه بر داشتن موهایی جذاب و انجام کارهای جالب، رفتاری انسانی‌تر دارد.

این لئون کسی است که تحت تاثیر وقایع راکون سیتی قرار دارد و همین موضوع باعث شده که شخصیتش کمی پیچیده‌تر شده و عمق بیشتری پیدا کند و در مجموع انگیزه بیشتری برای یافتن اشلی داشته باشد.

این بار این موقعیت برای لئون صرفا یک ماموریت تحمیل شده نیست؛ بلکه حالا او شانس این را دارد که با اقداماتش ناموفقی در حفظ زندگی ساکنان راکون سیتی را تا حدی جبران کند.

بررسی رزیدنت اویل ۴ ریمیک - دهکده
۲۰ دقیقه ابتدایی رزیدنت اویل ۴ جزو خاطره‌انگیز بخش‌های این بازی محسوب می‌شود

نکته دیگری که باید در بررسی رزیدنت اویل ۴ ریمیک به آن اشاره کنیم، این است که کپکام در این سه بازسازی توانسته با روایت داستان بهتر در مقایسه با نسخه‌های اصلی، وحدت بیشتری به این سری داده و لحظات احساسی بهتری را خلق کند.

اگر نگران این هستید که اضافه شدن ویژگی‌های انسانی به لئون ممکن است او را از آن شخصیتی که جملات بامزه‌ای می‌گفت دور کرده باشد، باید بگوییم که چنین نیست. حتی می‌توان گفت این شخصیت در این زمینه بهبود هم یافته و جذاب‌تر شده است. همین حالا هم او در میان مبارزه با تعداد زیادی از دشمنان و با وجود حضور در نبردهایی پر از خون و خونریزی، جملات به‌یادماندنی و جالبی را می‌گوید.

باید در بررسی رزیدنت اویل ۴ ریمیک بگوییم که روبه‌رو شدن با گانادوها (Ganado) ترسناک‌تر و مضطرب‌کننده‌تر از قبل شده است. حرکات و تلوتلو خوردن‌های عجیب آن‌ها و حملاتشان حالا وحشتناک‌تر به نظر می‌رسد و باید امیدوار باشید که بتوانید با مدیریت منابع، مهمات و سلامتی کافی را برای پیشبرد داستان داشته باشید.

بررسی رزیدنت اویل ۴ ریمیک - محیط بازی
محیط بازی در مقایسه با نسخه اصلی، ترسناک‌تر شده است

بخش مبارزات در بازی Resident Evil 4 Remake گیرا، تاکتیک‌محور و دشوار است و شما را وادار می‌کند از سلاح سرد بیشتر استفاده کنید تا مهماتتان کافی برای مواجهه‌های دشوارتر داشته باشید. جمع‌آوری پول برای خرید سلاح از کاراکتر فروشنده معروف بازی هم اهمیت ویژه‌ای دارد؛ چراکه در میان موارد قابل‌خرید چیزهایی پیدا می‌شود که حسابی در طول مسیر بازی به کمکتان می‌آیند.

در این نسخه دشمنان با سلاح‌هایی از قبیل اره‌برقی و پتک بهتر از قبل می‌توانند شما را محاصره کنند؛ اما می‌توانید با جاخالی دادن حملات را دفع کنید. لئون می‌تواند با انجام حرکات خاص و لگد زدن دشمنان را از سر راه بردارد و با فرو کردن چاقو در جمجمه‌شان، کارشان را یکسره کند.

بررسی رزیدنت اویل ۴ ریمیک - سیستم مبارزات
چاقو نقش مهمی را در مبارزات رزیدنت اویل ۴ ریمیک ایفا می‌کند

یکی از جذاب‌ترین راه‌ها برای کشتن دشمنان هم مخفی‌کاری است. همین موارد باعث شده که بتواند ادعا کرد حالا کپکام توانسته بخش مبارزات را در مقایسه با نسخه اصلی انعطاف‌پذیرتر و هیجان‌انگیزتر کند.

درست مثل نسخه اصلی، در Resident Evil 4 Remake هم وقتی با اشلی همراه می‌شوید، علاوه بر تلاش برای حفظ جان خودتان، از صدمه دیدن او هم باید جلوگیری کنید. اما این بار او آن شخصیت روی اعصاب و مزاحمی نیست که پیش‌تر گیمرها را آزرده می‌کرد و ما با یک اشلی بهتر مواجه هستیم.

بررسی رزیدنت اویل ۴ ریمیک - اشلی گراهام و لئون کندی
در نسخه ریمیک، اشلی دیگر روی اعصابتان راه نمی‌رود

در بررسی رزیدنت اویل ۴ ریمیک باید اشاره کنیم که همچنان ما با اثری ترسناک طرف هستیم و حتی از این نظر ساخته کپکام ارتقا یافته و ترسناک‌تر هم شده است. شوک‌های ناگهانی یا به‌اصلاح جامپ اسکیر، در لحظات مختلف می‌تواند نفستان را بند آورد و همچنین تنشی که به وجود می‌آید حسابی مضطربتان خواهد کرد.

در رزیدنت اویل ۴ ریمیک معماها هم همچنان به قوت خود باقی هستند. غول‌های بازی هم اگرچه کم‌وبیش دست‌خوش تغییراتی شده‌اند، اما همچنان جذابیت‌های خاص خود را دارند و حسابی سرگرم‌کننده هستند.

به‌طورکلی همان‌طور که در بررسی رزیدنت اویل ۴ ریمیک متوجه شدید، گیمرها با یک بازسازی آبرومندانه از اثری به‌یادماندنی روبه‌رو هستند. کپکام در سال‌های اخیر برخی از بهترین ریمیک‌های صنعت بازی را راهی بازار کرده و این هم یکی از آن‌ها به‌حساب می‌آید.

نظر شما درباره ساخته جدید کپکام چیست؟ دوست داشتید شاهد چه تغییرات دیگری در این ریمیک بودید؟ شما بررسی رزیدنت اویل ۴ ریمیک را چطور انجام می‌دهید؟ نظراتتان را در بخش کامنت‌ها با ما به اشتراک بگذارید.

4.8/5 - (9 امتیاز)

بررسی رزیدنت اویل ۴ ریمیک

امتیاز کلی بازی - 10

10

کپکام با عرضه نسخه ریمیک رزیدنت اویل ۴، بازسازی آبرومندانه‌ای را از اثری به‌یادماندنی در اختیار گیمرها قرار داد. اگر نسخه اصلی اویل ۴ را بازی کرده باشید، همه خاطرات جذاب آن برایتان با کیفیت بهتر و جزئیات بیشتری زنده خواهد شد. اگر هم تابه‌حال اویل ۴ را بازی نکرده‌اید، رزیدنت اویل ۴ ریمیک تجربه یکی از مهم‌ترین بازی‌های صنعت ویدیو گیم را در اختیارتان قرار می‌دهد.

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

مهدی شریفی

یه دانشجوی خسته که زندگیش خلاصه میشه تو سینما، گیم و ادبیات + علاقه‌مند به فوتبال و آبی‌های لندن.

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا