نتایج باکس آفیس آخر هفته: بیانسه ملکه فیلم‌های پرفروش

شب خاموش جان وو در تاریکی باقی ماند، گودزیلا منهای یک جایگاه سوم را از آن خود کرد و فیلم مارول‌ها از لیست ۱۰ فیلم پرفروش خارج شد.

فیلم جدید کنسرت بیانسه در این هفته به موفقیتی دست‌یافت که کمتر فیلمی در سال‌های اخیر آن را تجربه کرده است. هنوز نمی‌توان «رنسانس» بیانسه را یک پدیده شگفت‌انگیز تلقی کرد؛ اما به‌جرئت می‌توان گفت که فعلا باید چشممان را به این فیلم خیره نگه‌داریم. به یاد داشته باشید که به لحاظ تاریخی، این هفته مقارن است با اولین آخر هفته ماه دسامبر. گرچه رنسانس هنوز مهم‌ترین فیلم‌های هم‌گروه خود را مانند تور دوره‌های تیلور سوییفت یا فیلم کنسرت‌های جاستین بیبر و مایلی سایرس، پشت سر نگذاشته، اما چنین رکوردی را دور از دسترس خود نمی‌بیند. بیانسه با فتح نخستین جایگاه باکس آفیس این هفته، بار دیگر قلب بسیاری از هواداران خود را ربود. با هم نگاهی کنیم به پرفروش‌ترین فیلم‌های هفته‌ای که گذشت:

این هفته فیلم «رنسانس» (Renaissance) بیانسه با درآمد ۲۱ میلیون دلاری به یکی از برترین افتتاحیه‌های نخستین آخر هفته دسامبر تبدیل شد. موفقیت این فیلم شور و هیجان تازه‌ای در باکس آفیس پایان سال دمید و نشان داد استودیوهای فیلم‌سازی نباید هفته‌های پس از تعطیلات شکرگزاری به‌عنوان زمان مرده تلقی کنند. درحالی‌که فروش ۹۰ میلیون دلاری افتتاحیه فیلم کنسرت تیلور سوییفت همچنان رقم چشمگیری به نظر می‌رسد، فیلم آلبوم جدید جنیفر لوپز هم در ماه فوریه به مرحله اکران خواهد رسید و رقابت خوانندگان در گیشه سینماها جالب‌تر هم خواهد شد.

باکس آفیس هفته - فیلم Renaissance

فیلم «بازی‌های گرسنگی: تصنیف پرندگان آوازه‌خوان و مارها» (The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes) این هفته به جایگاه دوم فیلم‌های پرفروش بسنده کرد و با درآمد داخلی ۱۴٫۵ میلیون دلاری، مجموع فروش خود را تا ۱۲۱٫۲ میلیون دلار بالا برد. فیلم جدید هانگر گیمز را می‌توان با فیلم‌های «خوش‌قدم» (Happy Feet)، «رالف خرابکار» (Wreck-It Ralph) و «کوکو» (Coco) مقایسه کرد که همگی در ۱۷ روز اول اکران بین ۱۲۱ تا ۱۲۲ میلیون دلار درآمد گیشه داشتند؛ اما در سومین آخر هفته فروش آنها به ۱۷ تا ۱۸ میلیون دلار سقوط کرد. با این حساب تصنیف پرندگان تا حدودی به آمار فیلم‌های «بین ستاره‌ای» کریستوفر نولان و «کازینو رویال» مارتین کمبل نزدیک‌تر است. هرچند اثر نولان در چهارمین هفته اکران فروش بیشتری را در کارنامه خود ثبت کرد، اما طبق ارزیابی‌ها، هانگر گیمز جدید درنهایت به فروش داخلی حدود ۱۶۵-۱۷۵ میلیون دلاری خواهد رسید که مجموع فروش آن را در سراسر جهان به بیش از ۳۰۰ میلیون دلار ارتقا می‌دهد. هرچند چنین درآمدی هنوز با پایین‌ترین فروش فیلم‌های این مجموعه (۶۰۰ میلیون دلار) فاصله زیادی دارد؛ اما امیدها را تا اکران فصل بعدی زنده نگه می‌دارد.

سومین فیلم جدول باکس آفیس، «گودزیلا منهای یک» (Godzilla Minus One) به کارگردانی یاکاشی یامازاکی، این هفته موفق شد آرای مثبت ۹۷ درصد از منتقدان را کسب کند. «گودزیلا منهای یک» در ۲۳۰۸ سالن سینما به پرده درآمد و حدود ۱۱ میلیون دلار درآمد افتتاحیه داشت. بدین ترتیب این فیلم در فهرست کوتاه فیلم‌های غیر انگلیسی‌زبانی قرار می‌گیرد که آثاری نظیر قهرمان (۱۸ میلیون دلار)، بی‌باک (۱۰٫۵ میلیون دلار)، باهوبالی ۲: فرجام ( ۱۰٫۴ میلیون دلار) و البته مصائب مسیح (۸۳٫۸ میلیون دلار) را هم شامل می‌شود. گودزیلا منهای یک هرگز قرار نبود در لیگ مشابهی با نسخه‌های هالیوودی ۲۵ سال اخیر بازی کند و درآمد هم‌رده‌ای داشته باشد؛ اما احترامی که تا به اینجا منتقدان و طرفداران کایجو به این فیلم نشان داده‌اند، حاکی از آن است که این فیلم تا سال‌های سال، محل گفتگوی نسل‌ها باقی خواهد ماند.

باکس آفیس هفته - فیلم Godzilla Minus One

چهارمین جایگاه جدول باکس آفیس به فیلم «ترول‌ها با هم متحد می‌شوند» (Trolls Band Together) تعلق گرفته و حتی اگر این فیلم را پدیده بزرگی ندانیم، بازهم بی‌شک برنده اصلی باکس آفیس فصل جاری به شمار می‌رود. درحالی‌که منتظر واکنش تماشاگران به فیلم Wonka با بازی تیموتی شالامی و هیو گرانت هستیم، سومین فیلم ترول‌ها با فروش ۷٫۶ میلیون‌دلاری این آخر هفته از «آرزو»ی دیزنی پیشی گرفته است. بدین ترتیب مجموع فروش داخلی «ترول‌ها با هم متحد می‌شوند» به ۷۴٫۸ میلیون دلار می‌رسد و فروش جهانی آن از مرز ۱۶۰ میلیون دلار عبور می‌کند. این ارقام فروش «پوکمون: نخستین فیلم» در سال ۱۹۹۹ را به ما یادآوری می‌کند که در سومین آخر هفته اکران حدود ۷٫۱ میلیون دلار درآمد داشت و مجموع فروش آن در ۱۷ روز نخست معادل ۷۳٫۴ میلیون دلار بود. پوکمون تنها یکی از پنج فیلمی بود که در ماه نوامبر روی پرده رفتند و پس از درآمد ۷۰ میلیون‌دلاری، موفق نشدند به مرز ۱۰۰ میلیون دلار برسند. چهار فیلم دیگر این فهرست عبارت‌اند از دراکولای برام استوکر، احمق و احمق‌تر، پیشتازان فضا: اولین برخورد و آسیب‌ناپذیر. به نظر می‌رسد که امسال فیلم The Marvels هم به این لیست اضافه می‌شود.

انیمیشن «آرزو» (Wish) پنجمین جایگاه جدول پرفروش‌ها را از آن خود کرده است. فروش آخرین انیمیشن کمپانی دیزنی حالا به ۷٫۴ میلیون دلار کاهش‌یافته و مجموع درآمد داخلی ۱۰ روزه آن حدود ۴۱٫۹ میلیون دلار برآورد می‌شود. با این حساب فروش جهانی انیمیشن آرزو تا به امروز ۸۱٫۶ میلیون دلار است که رقمی بالاتر از درآمد فیلم سال گذشته دیزنی در روز شکرگزاری، یعنی دنیای عجایب محسوب می‌شود؛ اما نباید فراموش کنیم که بودجه ۲۰۰ میلیون‌دلاری تولید آرزو بسیار بیشتر از هزینه ۱۳۵ میلیون‌دلاری دنیای عجایب بود.

باکس آفیس هفته - انیمیشن Wish

در میان پنج فیلم دوم جدول باکس آفیس، به بازگشت جان وو با فیلم تقریبا بدون دیالوگ «شب خاموش» (Silent Night) اشاره می‌کنیم که در نخستین هفته اکران تنها ۳ میلیون دلار فروش داشته و باتوجه‌به سطح نمایش فیلم یعنی ۱۵۰۰ سالن سینما، نمی‌توان آن را یک اثر موفق خواند.

لیست کامل نتایج باکس آفیس اول تا سوم دسامبر 2023

۱- RENAISSANCE: A FILM BY BEYONCÉ با ۲۱ میلیون دلار فروش (مجموع درآمد گیشه معادل ۲۱ میلیون دلار)
۲- The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes با ۱۴٫۵ میلیون دلار فروش (مجموع درآمد گیشه معادل ۱۲۱٫۲ میلیون دلار)
۳- Godzilla Minus One با ۱۱ میلیون دلار فروش (مجموع در آمد گیشه معادل ۱۱ میلیون دلار)
۴- Trolls Band Together با ۷٫۶ میلیون دلار فروش (مجموع درآمد گیشه معادل ۷۴٫۸ میلیون دلار)
۵- Wish با ۷٫۴ میلیون دلار فروش (مجموع درآمد گیشه معادل ۴۱٫۹ میلیون دلار)
۶- Napoleon با ۷٫۱ میلیون دلار فروش (مجموع درآمد گیشه معادل ۴۵٫۷ میلیون دلار)
۷- Animal با ۶٫۱ میلیون دلار فروش (مجموع درآمد گیشه معادل ۶٫۱ میلیون دلار)
۸- The Shift با ۴٫۳ میلیون دلار فروش (مجموع درآمد گیشه معادل ۴٫۳ میلیون دلار)
۹- Silent Night با ۳ میلیون دلار فروش (مجموع درآمد گیشه معادل ۳ میلیون دلار)
۱۰- Thanksgiving با ۲٫۶ میلیون دلار فروش (مجموع درآمد گیشه معادل ۲۸٫۳ میلیون دلار)


لیست پرفروش‌ترین فیلم‌های هفته را می‌توانید در صفحه باکس آفیس ببینید. این لیست هر هفته به‌روزرسانی می‌شود.

5/5 - (2 امتیاز)
منبع
Rotten Tomatoes

پویش پورمحمد

من پویش پورمحمد، کارشناسی اقتصاد و ارشد ریاضی خوندم، به‌عنوان نویسنده وب فعالیت می‌کنم و در کنارش یه دستی هم در داستان‌نویسی و نقاشی دارم. علاقه‌مند به تکنولوژی، فیلم و سریال، موسیقی، فوتبال و قهوه.

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا