نتایج باکس آفیس آخر هفته: فیلم «تلماسه: قسمت دوم» روح تازه‌ای در گیشه‌ سینماها دمید

«تلماسه: قسمت دوم» به همان اندازه که از اقبال تماشاگران برخوردار شد، در جلب نظر منتقدان نیز موفق بود. بررسی باکس آفیس هفته دوم اسفند را در مج‌هنگ بخوانید.

هفته گذشته، سرانجام فیلمی روی پرده رفت که بسیاری از تماشاگران مدت‌ها در انتظارش بودند. «تلماسه: قسمت دوم» (Dune: Part Two) به کارگردانی دنیس ویلنوو افتتاحیه باشکوه خود را با ۸۱٫۵ میلیون دلار جشن گرفت و ۹۴ درصد از آرای مثبت منتقدان را نیز کسب کرد. فروش اولیه این فیلم تقریبا از درآمد نهایی هر محصول سینمایی که در سال ۲۰۲۴ اکران شده‌ بیشتر است، به‌جز فیلمی که این هفته در جایگاه دوم باکس‌آفیس قرار گرفته: باب مارلی یک عشق و البته صدرنشین ما تنها در چهار روز دیگر می‌تواند به‌آسانی از این مانع عبور کند. درآمد افتتاحیه تلماسه ۲ حتی از مجموع فروش سه افتتاحیه برتر امسال نیز بالاتر است و در بین برترین افتتاحیه‌های سال گذشته در رتبه نهم قرار می‌گیرد. قسمت اول تلماسه عنوان یازدهمین افتتاحیه برتر سال ۲۰۲۱ را از آن خود کرده بود و در بخش استریم جهانی هم پس از فیلم «هالووین می‌کشد» در رتبه دوم قرار گرفته بود. شکی نیست که اثر جدید ویلنوو هنوز پتانسیل زیادی برای محبوبیت بیشتر نزد تماشاگران دارد؛ اما در همین فرصت اندک هم با ضریب درآمدی ۲٫۶۴ بهتر از «هالووین می‌کشد» (با ضریب ۱٫۸۶) ظاهر شده است. کمپانی‌های لجندری پیکچرز و برادران وارنر امیدوارند این آمار بهبود پیدا کند، هرچند طبق پیش‌بینی‌ها این فیلم در هفته آتی جایگاه نخست باکس آفیس را از دست می‌دهد.

باکس آفیس هفته دوم اسفند - فیلم Dune: Part Two - عکس 01
«زندایا» در فیلم «تلماسه: قسمت دوم»

برای تحلیل زودهنگام سودآوری تلماسه ۲، بد نیست نگاهی داشته باشیم به درآمد پیش‌نمایش این فیلم در روز پنجشنبه که حدود ۱۲ میلیون دلار ثبت شد. طبق نمودارهای مالی، این فیلم با اطمینان بالاتر از آثاری مانند «بیوه سیاه»، «ونوم»، «پنج شب با فردی» و «هری پاتر و شاهزاده دورگه» قرار می‌گیرد که افتتاحیه‌ای بین ۷۸ تا ۸۱ میلیون دلار داشتند. همچنین از آثاری نظیر «مرد مورچه‌ای و زنبورک»، «آکوامن» و «هابیت: نبرد پنج سپاه» با پیش‌نمایش مشابه و افتتاحیه‌ای بین ۵۴ تا ۷۵ میلیون دلار با فاصله بیشتری پیشی می‌گیرد. از طرفی تمامی این فیلم‌ها در فصل تعطیلات تابستانی اکران شده بودند و شرایط متفاوتی نسبت به تلماسه ۲ داشتند، به همین دلیل نمی‌توان ضریب افزایش فروش یا کاهش نرخ تماشاگران را در هفته‌های آینده با قطعیت برآورد کرد.

تلماسه ۲ با بازی تیموتی شالامی، ربکا فرگوسن، جاش برولین و زندایا، فیلم پرستاره‌ای محسوب می‌شود که با بودجه‌ی ۱۹۰ میلیون‌دلاری ساخته شده. داستان فیلم؛ سفر پرفرازونشیب شخصیت دوک «پال آتریدس» را روایت می‌کند که باید جهان را از یک سرنوشتِ دهشتناک نجات دهد. کمپانی برادران وارنر امیدوار است که مجموع درآمد دو قسمت این فرانچایز، به رکورد یک میلیارد دلار برسد که در این صورت قسمت جدید باید در سطح جهانی حدود ۶۰۰ میلیون دلار درآمد کسب کند. فروش جهانی فیلم در این هفته، حدود ۱۷۸ میلیون دلار بود که به‌مراتب کمتر از فروش جهانی ۲۲۳ میلیون‌دلاری قسمت اول در هفته افتتاحیه آن است. به یاد داشته باشیم که تلماسه ۲ هنوز در کشورهای ژاپن و چین اکران نشده و باتوجه‌به سهم ۲۲٫۲ میلیون‌دلاری چین در افتتاحیه تلماسه ۱، شاید در آینده اتفاقات بهتری در بخش فروش خارجی بخش دوم رخ دهد. در هر حال اگر فیلم بتواند حداقل به آمار فروش بین‌المللی قسمت اول دست پیدا کند، نخستین اثر سینمایی نیم میلیارد دلاری سال ۲۰۲۴ خواهد بود و به حاشیه سود مثبت خواهد رسید. بدین‌ترتیب شانس ساخت فیلم Dune: Messiah نیز افزایش می‌یابد.

باکس آفیس هفته دوم اسفند - فیلم Dune: Part Two - عکس 02

فیلم «باب مارلی: یک عشق» (Bob Marley: One Love) که به نوعی قهرمان فعلی آثار اکران شده در سال جاری میلادی است، پس از دو صدرنشینی متوالی در باکس آفیس، این هفته در جایگاه دوم قرار گرفت. این فیلم ۷٫۴ میلیون دلار دیگر فروخت و مجموع فروش خود را به ۸۲٫۷ میلیون دلار رساند. درآمد ۱۹ روزه باب مارلی، فروش «فیلم لگو ۲» و «فقط با آن کنار بیا» ساخته دنیس دوگان را تداعی می‌کند که هر دو به درآمدنهایی بالای ۱۰۰ میلیون دلار دست یافتند. بنابراین پیش‌بینی می‌شود فروش داخلی باب مارلی هم در محدوده‌ی مشابهی بین ۹۵ تا ۱۰۰ فرود آید. در حال‌حاضر درآمد جهانی این اثر موزیکال بیوگرافی از مرز ۶۳ میلیون دلار عبور کرده و برای شروع سودآوری، به ۲۹ میلیون دلار دیگر نیاز دارد.

آیا سونی پارامونت را می‌خرد؟
بیشتر بخوانید

سومین رده جدول پرفروش‌ها به فیلم «فرشتگان معمولی» (Ordinary Angels) به کارگردانی جون گان و بازی هیلاری سوانک و آلن ریچسون تعلق دارد. این فیلم که بر اساس یک داستان واقعی ساخته‌شده، در دومین هفته نمایش افت ۴۰ درصدی فروش را تجربه کرد و با کسب ۳٫۸ میلیون دلار، به مجموع درآمد داخلی ۱۲٫۵ میلیون دلار دست یافت. این ارقام با فروش فیلم «عشق سفر» (Wanderlust) در سال ۲۰۱۵ قابل مقایسه‌اند که در ۱۰ روز اول رقمی معادل ۱۲٫۴۸ میلیون دلار فروخته بود و دومین آخر هفته با ۴۱٫۱ درصد افت فروش به درآمد ۳٫۸۴ میلیون دلاری رسیده بود. عشق سفر با بازی جنیفر آنیستون، در سه هفته آخر اکران خود ۸۰۰ سینما را از دست داد و کار خود را با ۱۷٫۴ میلیون دلار به پایان برد. فرشتگان معمولی با کاهش گستره‌ی نمایش مواجه نخواهد بود و به‌همین‌دلیل پایان ۲۰ میلیون دلاری را دور از دسترس نمی‌بیند.

اما سریال «برگزیده» (The Chosen) که بی‌هیاهو به جذب مخاطبان سینمایی ادامه می‌دهد، در رده چهارم جدول باکس آفیس قرار گرفت. قسمت‌های هفتم و هشتم این مجموعه در سه‌روز تعطیلات ۳٫۱ میلیون دلار فروختند تا مجموع فروش فصل چهارم از روز پنجشنبه، به ۳٫۹ میلیون دلار برسد. تا به اینجا درآمد کلی اپیزودهای برگزیده حدود ۲۵ میلیون دلار برآورد می‌شود.

باکس آفیس هفته دوم اسفند - سریال The Chosen

فیلم ابرقهرمانی «مادام وب» (Madame Web) هم در سومین هفته اکران تنها ۳٫۲ میلیون دلار فروش داشت و به جایگاه پنجم باکس‌آفیس بسنده کرد. بدین‌ترتیب مجموع درآمد داخلی این فیلم به مرز ۴۰٫۴ میلیون دلار رسید و دیگر شانس بسیار کمی برای رسیدن به نقطه‌عطف ۵۰ میلیون‌دلاری خواهد داشت. مادام وب با بودجه ۸۰ میلیون‌دلاری ساخته شده و بازیگرانی مانند سیدنی سوئینی و داکوتا جانسون در آن ایفای نقش کرده‌اند. هرچند از ابتدای کار امید چندانی به موفقیت این فیلم نمی‌رفت، ولی درآمد بین‌المللی ۵۰٫۶ میلیون‌دلاری آن به معنای یک شکست بزرگ دیگر در کارنامه سونی پیکچرز خواهد بود.

لیست نتایج کامل باکس آفیس هفته دوم اسفند: یکم تا سوم مارس ۲۰۲۴

۱- تلماسه: قسمت دوم (Dune: Part Two) با ۸۱٫۵ میلیون دلار فروش (مجموع درآمد گیشه معادل ۸۱٫۵ میلیون دلار)
۲- باب مارلی: یک عشق (Bob Marley: One Love) با ۷٫۴ میلیون دلار فروش (مجموع درآمد گیشه معادل ۸۲٫۷ میلیون دلار)
۳- فرشتگان معمولی (Ordinary Angels) با ۳٫۸ میلیون دلار فروش (مجموع درآمد گیشه معادل ۱۲٫۵ میلیون دلار)
۴- برگزیده، فصل چهارم (The Chosen: Season 4 – Episodes 7-8) با ۳٫۱ میلیون دلار فروش (مجموع درآمد گیشه معادل ۳٫۹ میلیون دلار)
۵- مادام وب (Madame Web) با ۳٫۲ میلیون دلار فروش (مجموع درآمد گیشه معادل ۴۰٫۴ میلیون دلار)
۶- مهاجرت (Migration) با ۲٫۵ میلیون دلار فروش (مجموع درآمد گیشه معادل ۱۲۳٫۴ میلیون دلار)
۷- شیطان‌کش: کیمتسو نو یائیبا – آموزش هاشیرا (Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba -To the Hashira Training) با ۲ میلیون دلار فروش (مجموع درآمد گیشه معادل ۱۵٫۷ میلیون دلار)
۸- وانکا (Wonka) با ۱٫۶ میلیون دلار فروش (مجموع درآمد گیشه معادل ۲۱۶٫۶ میلیون دلار)
۹- آرگایل (Argylle) با ۱٫۴ میلیون دلار فروش (مجموع درآمد گیشه معادل ۴۳٫۹ میلیون دلار)
۱۰- زنبوردار (The Beekeeper) با ۱٫۱ میلیون دلار فروش (مجموع درآمد گیشه معادل ۶۴٫۹ میلیون دلار)


لیست پرفروش‌ترین فیلم‌های هفته را می‌توانید در صفحه باکس آفیس ببینید. این لیست هر هفته به‌روزرسانی می‌شود.

5/5 - (1 امتیاز)
منبع
Rotten Tomatoes

پویش پورمحمد

من پویش پورمحمد، کارشناسی اقتصاد و ارشد ریاضی خوندم، به‌عنوان نویسنده وب فعالیت می‌کنم و در کنارش یه دستی هم در داستان‌نویسی و نقاشی دارم. علاقه‌مند به تکنولوژی، فیلم و سریال، موسیقی، فوتبال و قهوه.

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا