باکس آفیس هفته: «هانگر گیمز» پرفروش‌ترین فیلم تعطیلات شکرگزاری شد

درحالی‌که «مارول‌ها» دیگر آن‌قدرها هم شگفت‌انگیز به نظر نمی‌رسند، «ناپلئون» فراتر از انتظارات ظاهر شده و فیلم «آرزو» نیز تلاش می‌کند کمپانی دیزنی را نجات دهد.

اگر دوران پاندمی کرونا در سال ۲۰۲۰ را در نظر نگیریم، این آخر هفته رکورد شش‌ساله باکس آفیس ِروز شکرگزاری شکسته شد. برخلاف تصور رایج، فیلم‌های دیزنی همیشه و به‌طور خودکار برنده این تعطیلات نبوده‌اند. مسلما دوران طلایی و بی‌رقیب دیزنی به سال‌های ۱۹۹۴ تا ۱۹۹۹ برمی‌گردد؛ هرچند موفقیت پروژه House of Mouse بین سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۲ یادآور همان خاطرات خوب بود (از فیلم موانا تا سری پلنگ‌صورتی). ولی بین سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۵ تولیدات دیزنی تنها چهار بار در تعطیلات عید شکرگزاری، گوی سبقت را از رقیبان خود ربودند. درست در همین سال‌ها مجموعه فیلم‌های دنباله‌دار هری پاتر، گرگ‌ومیش و بازی‌های گرسنگی هفت پیروزی بی‌رقیب و متوالی را به نام خود ثبت کرده بودند. امسال بار دیگر یکی از این سه مجموعه فیلم موفقیت جشن شکرگزاری را از آن خود کرد. همزمان درآمد فیلم تیلور سوئیفت نیز از مرز ۱۷۸ میلیون دلار گذشت و احتمالا «تور دوره‌ها» ‌عنوان دهمین فیلم پرفروش سال را به‌دست می‌آورد. در ادامه با هم نگاهی کنیم به پنج فیلم برتر این هفته:

فیلم جدید مجموعه «هانگر گیمز» (The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes) با بازی «تام بلیث» و «ریچل زگلر» این آخر هفته موفق شد تعجب و توجه مثبت همگان را به خود جلب کند؛ زیرا تنها در این تعطیلات ۲۸٫۸ میلیون دلار فروش داشت که مجموع درآمد گیشه آن را از روز چهارشنبه به ۴۲٫۲ میلیون دلار می‌رساند. به‌این‌ترتیب مجموع درآمد ده‌روزه «بازی‌های گرسنگی: تصنیف پرندگان آوازه‌خوان و مارها» در آمریکا رقم ۹۸٫۴ میلیون دلار را رد می‌کند که آمار بدی محسوب نمی‌شود، باتوجه‌به اینکه مجموع فروش جهانی این فیلم از ۱۹۷ میلیون دلار نیز عبور کرده و کمپانی لاینزگیت را در مسیر سودآوری بیشتری قرار داده است. تا به اینجا درآمد تصنیف پرندگان تقریبا با فیلم Moana دیزنی برابری می‌کند؛ هرچند احتمالا افت فروش سریع‌تری خواهد داشت.

باکس آفیس هفته: فیلم The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes

تاکنون فقط ۹ فیلم در ۱۰ روز اول اکران خود در ماه نوامبر فروشی کمتر از ۱۰۰ میلیون دلار را رقم زده‌اند و پس از آن به سقف ۲۰۰ میلیون دلار رسیده‌اند، که تنها دو فیلم غیر انیمیشنی در میان آنها دیده می‌شود («تنها در خانه» و «خانم داوت‌فایر»). فیلم جدید سری هانگر گیمز می‌تواند در این فاصله زمانی درآمد گیشه خود را به بازه ۱۵۰ تا ۱۶۰ میلیون دلار برساند که پایین‌تر از سایر فیلم‌های این مجموعه است؛ ولی همچنان امیدها را به این فیلم زنده نگه می‌دارد.

فیلم «ناپلئون» (Napoleon) به کارگردانی «ریدلی اسکات» این هفته موفق شد با پشت سر گذاشتن فیلم Wish جایگاه دوم جدول باکس آفیس را از آن خود کند. این اثر حماسی ۱۵۸ دقیقه‌ای طی تعطیلات اخیر ۲۰٫۴ میلیون دلار فروش داخلی داشته و مجموع درآمد آن از روز چهارشنبه به ۳۲٫۵ میلیون دلار می‌رسد. موفقیت فعلی ناپلئون، انتظارات را از این فیلم بالاتر برده که برای ریدلی اسکات امری کاملا منطقی به نظر می‌رسد. او یکی از معدود کارگردانانی است که برای رسیدن به چشم‌اندازش هرچقدر که لازم باشد خرج می‌کند. طبق گزارش‌ها فیلم ناپلئون با بازی واکین فینیکس، با بودجه‌ای ۹ رقمی (بین ۱۳۰ تا ۲۰۰ میلیون دلار) به اکران درآمده و علی‌رغم فروش جهانی ۴۶٫۳ میلیون‌دلاری‌اش، بسیاری از منتقدین معتقدند که هنوز در سطح یک کمپین تئاتری واقعی ندرخشیده است.

باکس آفیس هفته: فیلم Napoleon

ریدلی اسکات از سال ۱۹۹۷ تاکنون تنها دو فیلم را با بودجه زیر ۵۰ میلیون دلار ساخته (یک سال خوب و مشاور) و فیلم‌هایی مانند مریخی، گلادیاتور، هانیبال و پرومتئوس مسلما موفقیت‌های درخشانی در کارنامه او به شمار می‌روند. اما نباید گران‌ترین شکست‌های او را نیز فراموش کنیم: فیلم‌هایی نظیر آخرین دوئل (که تا حدی تحت تأثیر دوران پاندمی کرونا قرار گرفت)، رابین‌هود، پادشاهی بهشت، ۱۴۹۲: فتح بهشت و خروج: خدایان و پادشاهان. صرف‌نظر از اینکه ناپلئون تا چه حد انتظارها را بالا برده، فروش هفته آینده آن مشخص می‌کند که در کجای فهرست موفقیت و شکست‌های ریدلی اسکات فرود می‌آید.

سومین فیلم پرفروش هفته گذشته، Wish یا آرزوی دیزنی بود که در فاصله پنج‌روزه چهارشنبه تا یکشنبه، ۳۱٫۷ میلیون دلار فروش داشت. درآمد فعلی فیلم، کمتر از فروش ۳۹٫۱ میلیون دلاری افتتاحیه The Good Dinosaur، محصول مشترک دیزنی و پیکسار در سال ۲۰۱۵ است، درحالی‌که دایناسور خوب با بودجه ۱۷۵ میلیون دلاری و فروش نهایی ۱۲۳ میلیون دلار به یک شکست کامل تبدیل شد. فیلم آرزو با بودجه مشابهی ساخته شده و باید منتظر بمانیم تا سرانجام این فیلم را ببینیم. کمپانی دیزنی تا این تاریخ سه شکست بزرگ به لحاظ بودجه و فروش را در کارنامه سال ۲۰۲۳ خود دارد: فیلم‌های مارول‌ها، ایندیانا جونز و گردانه سرنوشت و عمارت متروکه. به‌جرئت می‌توان گفت تنها فیلم موفق امسال دیزنی «نگهبانان کهکشان بخش ۳» بود. مسلما آنها فکر نمی‌کردند ۱۰۰ سالگی خود را این‌گونه جشن بگیرند.

باکس آفیس هفته: انیمیشن Wish

رده چهارم جدول باکس آفیس به انیمیشن Trolls Band Together تعلق دارد که در دو روز آخر هفته ۱۷٫۵ میلیون دلار فروخت و مجموع فروش آن از چهارشنبه تا آخر تعطیلات به ۲۵٫۳ میلیون دلار رسید. درآمد ده‌روزه «ترول‌ها با هم متحد می‌شوند» حدود ۶۴٫۴ میلیون دلار برآورد می‌شود که رقمی بسیار نزدیک به فروش هفته دوم «دایناسور خوب» است. باتوجه‌به اینکه مجموع فروش جهانی ترول‌ها به ۱۴۵ میلیون دلار رسیده، اگر این فیلم بتواند کار خود را با ۲۵۰ میلیون دلار به‌پایان ببرد سود قابل‌قبولی را نصیب تولیدکنندگان خود می‌کند.

فیلم Thanksgiving به کارگردانی «الی راث» نیز در جایگاه پنجم جدول پرفروش‌های هفته قرار دارد. «روز شکرگزاری» پیش‌ازاین به سودآوری رسیده و به‌عنوان یک فیلم ترسناک، کاهش روند فروش آن طی تعطیلات عجیب نیست. این فیلم در سه روز آخر هفته ۷٫۱ میلیون دلار فروخت و مجموع فروش آن از روز چهارشنبه ۱۱٫۱ میلیون دلار ارزیابی شد. این رقم کاهش زیادی را نسبت به هفته قبل نشان می‌دهد، یعنی زمانی که فیلم موفق شد درنهایت The Marvels را پشت سر بگذارد. به نظر می‌رسد روز شکرگزاری نگاهی نیز به آینده داشته باشد و ازآنجاکه سری فیلم‌های «جیغ» کاملا رو به افول رفته، باید ببینیم آیا کمپانی سونی این فیلم را به یک فرانچایز محبوب تبدیل می‌کند یا خیر.

باکس آفیس هفته: فیلم Thanksgiving

لیست باکس آفیس هفته اول آذرماه (۲۷ نوامبر ۲۰۲۳)

۱- The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes با فروش سه روزه ۴۲ میلیون ‌دلار (مجموع درآمد گیشه معادل ۹۸٫۳ میلیون دلار)
۲- Napoleon با فروش سه روزه ۳۲٫۵ میلیون دلار (مجموع درآمد گیشه معادل ۳۲٫۵ میلیون دلار)
۳- Wish با فروش سه روزه ۳۲٫۵ میلیون دلار (مجموع درآمد گیشه معادل ۳۱٫۷ میلیون دلار)
۴- Trolls Band Together با فروش سه روزه ۱۷٫۵ میلیون دلار (مجموع درآمد گیشه معادل ۶۴٫۴ میلیون دلار)
۵- Thanksgiving با فروش سه روزه ۷٫۲ میلیون دلار (مجموع درآمد گیشه معادل ۲۴٫۱ میلیون دلار)
۶- The Marvels با فروش سه روزه ۶٫۴ میلیون دلار (مجموع درآمد گیشه معادل ۷۶٫۸ میلیون دلار)
۷- The Holdovers فروش سه روزه ۲٫۷۵ میلیون دلار (مجموع درآمد گیشه معادل ۱۲٫۹ میلیون دلار)
۸- TAYLOR SWIFT | THE ERAS TOUR با فروش سه روزه ۲٫۳۳ میلیون دلار (مجموع درآمد گیشه معادل ۱۷۸٫۳ میلیون دلار)
۹- Five Nights at Freddy’s با فروش سه روزه ۱٫۷۵ میلیون دلار (مجموع درآمد گیشه معادل ۱۳۶٫۲ میلیون دلار)
۱۰- Saltburn با فروش سه روزه ۱٫۷۴ میلیون دلار (مجموع درآمد گیشه معادل ۱۶٫۹ میلیون دلار)


لیست پرفروش‌ترین فیلم‌های هفته را می‌توانید در صفحه باکس آفیس ببینید. این لیست هر هفته به‌روزرسانی می‌شود.

5/5 - (6 امتیاز)
منبع
Rotten Tomatoes

پویش پورمحمد

من پویش پورمحمد، کارشناسی اقتصاد و ارشد ریاضی خوندم، به‌عنوان نویسنده وب فعالیت می‌کنم و در کنارش یه دستی هم در داستان‌نویسی و نقاشی دارم. علاقه‌مند به تکنولوژی، فیلم و سریال، موسیقی، فوتبال و قهوه.

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا