نتایج باکس آفیس هفته آخر بهمن: پیروزی چشمگیر فیلم «باب مارلی: یک عشق» در روز ولنتاین

فیلم زندگی پرفرازونشیب باب مارلی با بازی‌های قوی و داستانی الهام‌بخش، قلب تماشاگران را تسخیر کرد و شگفتی‌ساز هفته شد.

هفته گذشته مصادف بود با دو مناسبت مهم در تقویم جهانی: «روز ولنتاین» و «روز گرامیداشت جورج واشنگتن». برخلاف پیش‌بینی اولیه منتقدان، فیلم درام بیوگرافی موزیکال «باب مارلی: یک عشق» (Bob Marley: One Love) فاتح قطعی همین ایامی بود که برای سالن‌های سینما دوران خوش یمنی محسوب می‌شوند. استقبال تماشاگران از داستان زندگی بزرگ‌ترین اسطوره موسیقی رِگی، بیش از چیزی بود که تصور می‌شد؛ تا حدی که فیلم را با اختلاف زیاد در جایگاه نخست جدول باکس آفیس هفته نشاند.

رینالدو مارکوس گرین کارگردان این فیلم، پیش‌ازاین با آثاری نظیر «شاه ریچارد» و «جو بل» توانایی خود را در ساخت فیلم‌های مبتنی بر داستان‌های واقعی ثابت کرده بود. زندگی‌نامه باب مارلی در ۶ روز اول اکران حدود ۵۲ میلیون دلار فروخت که شاید رقم پایین‌تری در مقایسه با افتتاحیه ۶۵٫۶ میلیون دلاری «حماسه کولی» زندگی «فردی مرکوری» باشد؛ اما در مقایسه با فروش اولیه ۳۴٫۳ میلیون دلاری «راکت‌من»، داستان زندگی «التون جان»، درآمد بهتری را نصیب کمپانی پارامونت می‌کند.

باکس آفیس هفته آخر بهمن ۱۴۰۲ - فیلم Bob Marley: One Love
«کینگزلی بن‌ادیر» در نقش باب مارلی

موفقیت بلندمدت یک عشق مسلماً تحت تأثیر عوامل مختلفی قرار خواهد داشت. این فیلم با بودجه ۷۰ میلیون دلاری ساخته شده و کینگزلی بن‌ادیر، لاشانا لینچ و جیمز نورتون در آن ایفای نقش کرده‌اند. باب مارلی تاکنون ۲۹ میلیون دلار نیز خارج از آمریکای شمالی فروش داشته و به‌احتمال زیاد می‌تواند به سودآوری مطلوبی برسد.

دومین رده جدول باکس آفیس به «مادام وب» (Madame Web) فیلم ابرقهرمانی سونی پیکچرز تعلق دارد. آخرین فیلم از سری دنیای مارولی مرد عنکبوتی، به کارگردانی اس.جی.کلارکسون و بازی داکوتا جانسون و سیدنی سوئینی در سه روز آخر هفته ۱۵٫۳ میلیون دلار فروش داشت. گرچه تاکنون هیچ‌یک از فیلم‌های این مجموعه مورد تحسین منتقدین قرار نگرفته‌اند؛ اما کسب فقط ۱۳ درصد از آرای منتقدان برای افتتاحیه «مادام وب» یک فاجعه فراموش‌نشدنی است. تا به امروز فیلم «ونوم: بگذارید کارنیج بیاید» با ۵۷ درصد آرا، قوی‌ترین محصول این فهرست به شمار می‌رود.

مادام وب با سرمایه تولیدی ۸۰ میلیون دلاری، ارزان‌ترین فیلم دنیای سینمای مارولی سونی است و البته ضعیف‌ترین افتتاحیه این فهرست را هم به نام خود ثبت کرده: مجموع درآمد شش‌روزه این فیلم حدود ۲۶٫۲ میلیون دلار برآورد می‌شود که با افتتاحیه ۳۹ میلیون دلاری «موربیوس» و شروع ۴۶٫۱ میلیون دلاری «مارول‌ها» قابل‌مقایسه نیست. فروش فعلی فیلم فقط چهار میلیون دلار از آثار ضعیفی مانند «دیت مووی»، «صعود ژوپیتر» یا فیلم دیگر داکوتا جانسون یعنی «چگونه مجرد باشیم» بالاتر است و البته هیچ‌یک از این فیلم‌ها به درآمد نهایی ۵۰ میلیون دلاری دست پیدا نکرده‌اند. کسب امتیاز +C از سینمااسکور به این معنی است که فیلم حتی از تماشاگران نیز امتیاز پایینی گرفته و منحنی‌های درآمدی فیلم صعودی نخواهند شد.

باکس آفیس هفته آخر بهمن ۱۴۰۲ - فیلم Madame Web

از نظر بودجه، مادام وب هنوز با شکست‌های عظیم سال گذشته‌ی مارول و دی سی در باکس آفیس فاصله دارد؛ اما مطمئناً تا پایان دوره اکران هم فیلم موفقی نخواهد بود.

فیلم اکشن جاسوسی «آرگایل» (Argylle) با ۵ میلیون دلار فروش در این آخر هفته، از رده اول به رده سوم جدول باکس آفیس سقوط کرد. بدین ترتیب درآمد ۱۸ روزه‌ی این محصول ۲۰۰ میلیون دلاری کمپانی یونیورسال به ۳۷٫۵ میلیون دلار رسید و شانس رسیدن به درآمد داخلی ۵۰ میلیون دلاری را از دست داد. آرگایل در سطح بین‌المللی فقط ۴۰ میلیون دلار فروخته و شاید در بهترین حالت بتواند مجموع درآمد جهانی خود را به ۱۰۰ میلیون دلار برساند. واقعیت این است که آرگایل یک شکست مالی بزرگ برای تولیدکنندگان خود خواهد بود. البته کمپانی یونیورسال، چشم امید خود را به انیمیشن «مهاجرت» (Migration) دوخته که این هفته هم با کسب ۵ میلیون دلار دیگر در جایگاه چهارم جدول پرفروش‌ها قرار گرفت. این انیمیشن جذاب تا پایان نهمین هفته نمایش، ۱۱۶ میلیون دلار در آمریکای شمالی و ۲۵۶ میلیون دلار در سراسر جهان فروش داشته است.

باکس آفیس هفته آخر بهمن ۱۴۰۲ - فیلم Argylle
«برایس دالاس هاوارد» در فیلم آرگایل

رده پنجم باکس آفیس به فیلم «وانکا» (Wonka) از برادران وارنر تعلق دارد که در تعطیلات اخیر ۴٫۵ میلیون دلار دیگر درآمد داشت. مجموع فروش داخلی این فیلم بیش از ۲۱۱ میلیون دلار و فروش جهانی آن بیش از ۶۰۰ میلیون دلار برآورد می‌شود. تیموتی شالامه بازیگر نقش اول وانکا، تا چند هفته دیگر فیلم «تلماسه ۲» را روی پرده خواهد داشت که طبق انتظارات اولیه، باید با همین آمار رقابت کند.

به موازات ۱۰ فیلم پرفروش هفته و درحالی‌که تنها سه هفته تا مراسم اسکار باقی‌مانده، تماشاگران همچنان به پیگیری فیلم‌های نامزدشده‌ ادامه می‌دهند. این آخر هفته «بیچارگان» (Poor Things) یورگس لانتیموس ۱٫۰۸ میلیون دلار فروش داشت و درآمد داخلی آن از ۳۲ میلیون دلار و درآمد جهانی آن از ۹۲ میلیون دلار عبور کرد. همچنین «داستان آمریکایی» (American Fiction) کورد جفرسون با کسب ۹۹۶ هزار دلار، رکورد فروش خود را به ۱۹ میلیون دلار رساند. «روزهای عالی» (Perfect Days) ویم وندرس که یکی از نامزدهای بهترین فیلم بین‌المللی است، با فروش ۲۹۲ هزار دلاری در ۳۴ سینما، به درآمد ۵۳۱ هزار دلاری دست‌یافت. اکران فیلم‌های کوتاه نامزد اسکار ۲۰۲۴ هم فقط در ۳۷۵ سینما ۹۱۵ هزار دلار فروخت.

لیست کامل نتایج باکس آفیس هفته: ۱۶ تا ۱۹ فوریه ۲۰۲۴

۱- «باب مارلی: یک عشق» (Bob Marley: One Love) با ۲۸٫۶ میلیون دلار فروش، مجموع درآمد گیشه معادل ۵۲ میلیون دلار
۲- «مادام وب» (Madame Web) با ۱۵٫۳ میلیون دلار فروش، مجموع درآمد گیشه معادل ۲۶٫۲ میلیون دلار
۳- «آرگایل» (Argylle) با ۴٫۸۷ میلیون دلار فروش، مجموع درآمد گیشه معادل ۳۷٫۳ میلیون دلار
۴- «مهاجرت» (Migration) با ۳٫۸ میلیون دلار فروش، مجموع درآمد گیشه معادل ۱۱۶٫۱ میلیون دلار
۵- «وانکا» (Wonka) با ۳٫۵ میلیون دلار فروش، مجموع درآمد گیشه معادل ۲۱۰٫۷ میلیون دلار
۶- «فصل چهارم سریال برگزیده» (The Chosen: Season 4) با ۳٫۴ میلیون دلار فروش، مجموع درآمد گیشه معادل ۴٫۷ میلیون دلار
۷- «زنبوردار» (The Beekeeper) با ۳٫۲ میلیون دلار فروش، مجموع درآمد گیشه معادل ۶۰٫۵ میلیون دلار
۸- «هر کسی بجز تو» (Anyone But You) با ۲٫۴ میلیون دلار فروش، مجموع درآمد گیشه معادل ۸۵٫۱ میلیون دلار
۹- «لیزا فرانکنشتاین» (Lisa Frankenstein) با ۲ میلیون دلار فروش، مجموع درآمد گیشه معادل ۸٫۱ میلیون دلار
۱۰- «سرزمین بد» (Land of Bad) با ۱٫۸ میلیون دلار فروش، مجموع درآمد گیشه معادل ۲٫۱ میلیون دلار


لیست پرفروش‌ترین فیلم‌های هفته را می‌توانید در صفحه باکس آفیس ببینید. این لیست هر هفته به‌روزرسانی می‌شود.

5/5 - (1 امتیاز)
منبع
Rotten Tomatoes

پویش پورمحمد

من پویش پورمحمد، کارشناسی اقتصاد و ارشد ریاضی خوندم، به‌عنوان نویسنده وب فعالیت می‌کنم و در کنارش یه دستی هم در داستان‌نویسی و نقاشی دارم. علاقه‌مند به تکنولوژی، فیلم و سریال، موسیقی، فوتبال و قهوه.

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا