بهترین بازی های گودزیلا؛ ۱۰ بازی برای طرافداران محبوب‌ترین هیولای تاریخ

وقتی راجع به فیلم‌های بلاک‌باستری صحبت می‌کنیم که در آن یک هیولای اصلی وجود دارد که دنیا را به لبه نابودی می‌کشاند، شاید بتوان «گودزیلا» (Godzilla) را در لیست ۱۰ هیولای برتر فیلم‌های پاپ‌کورنی قرار داد که تاریخچه درخشان و درازی نه‌تنها در سینما، بلکه در صنعت بازی‌های ویدیویی دارد. با این‌که در صنعت بازی‌های ویدیویی، گودزیلا درخشش تجاری چندانی نداشته، اما هیچ شکی وجود ندارد که تعداد زیاد بازی‌های گودزیلا-محور باعث می‌شود که نتوانیم به‌راحتی از آن‌ها بگذریم و بدون شک، تاریخچه غنی در صنعت بازی‌های ویدیویی را ارائه می‌دهد و دانستن راجع به این تاریخچه غنی، حالا بیش از پیش اهمیت دارد. در ادامه، بهترین بازی های گودزیلا را معرفی می‌کنیم.

اخیرا، فیلم سینمایی Godzilla x Kong: The New Empire اکران شده که با بازخورد فوق‌العاده‌ای روبه‌رو شد. نه‌تنها این فیلم در صدر جدول باکس آفیس از لحاظ فروش در گیشه‌ها قرار گرفت، بلکه به سود ۲۰۰ میلیون دلاری رسیده است که در همین مدت کم بعد از اکران، این فیلم را به موفقیتی تجاری تبدیل می‌کند.

به همین مناسبت، در این مقاله قصد داریم که سراغ معرفی بهترین بهترین بازی های گودزیلا و بازی‌های ویدیویی بر اساس شخصیت گودزیلا برویم؛ البته از همین حالا بهتر است بدانید که اکثر این بازی‌ها، عناوین رترو و قدیمی هستند که البته هنوز می‌توانند بعد از گذشت این همه سال، برای طرفدارهای این هیولا، جذاب باشند.

رتبه ۱۰: بازی Yet Another Godzilla Game (کامپیوتر)

بهترین بازی های گودزیلا - بازی Yet Another Godzilla Game

شاید کامل‌ترین توضیحی که راجع به این بازی وجود داشته باشد، این است که همان بازی گودزیلا-محوری است که هیچوقت نمی‌دانستید که می‌خواهید تجربه کنید! یکی از عجیب‌ترین بازی‌های ویدیویی که حتی با جنبه خنده و به قول امروزی‌ها، به خاطر میم بودنش هم می‌تواند تجربه جذابی باشد.

راستش را بخواهید، خود من هم نمی‌دانستم چنین بازی وجود دارد و زمانی که در حال جمع‌آوری لیست بهترین بازی های گودزیلا بودم، با این بازی آشنا شدم. همان‌طور که می‌توانید حدس بزنید، این بازی بیشتر روی جنبه کمدی و گیم‌پلی خنده‌دار تمرکز کرده؛ اما همزمان می‌تواند جذابیت زیادی را ارائه دهد.

در این بازی شما یک ماموریت اصلی دارید و آن هم این است که باید هر ساختمانی را که سر راه خود می‌بینید نابود کنید؛ بله، شما می‌توانید به‌عنوان یک شرور واقعی زندگی همه انسان‌های شهر را به خاطر بیندازید و تجربه جذاب گودزیلا بودن را با گرافیکی نه‌چندان باکیفیت تجربه کنید.

با این که در نام بازی اسم گودزیلا نقش بسته است، اما شباهت زیادی بین شخصیت اصلی و گودزیلای واقعی وجود ندارد؛ تنها وجه شباهت این دو شخصیت، در اندازه بزرگ آن‌ها و ساختار فیزیکی آن‌هاست. البته باید به این نکته اشاره کنیم که از سایت itch می‌توانید این بازی را به صورت رایگان دانلود کنید، پس امتحان کردنش ضرری ندارد!

رتبه ۹: بازی Godzilla (گیم بوی)

بهترین بازی های گودزیلا - بازی Godzilla گیم بوی

با این که بازی Godzilla یکی از عنوان‌های اصلی لیست بهترین بازی های گودزیلا از لحاظ گیم‌پلی محسوب می‌شود، اما نمی‌توانیم به آن جایگاه چندان بهتری بدهیم؛ دلیل اصلی آن این است که در ادامه بازی‌هایی که داخل این لیست مشاهده می‌کنید، بازی‌ها بیشتر بر اساس فیلم‌های سینمایی خود گودزیلا هستند.

بازی Godzilla چندان ربطی به فیلم‌های سینمایی گودزیلا ندارد؛ اما از لحاظ گیم‌پلی تجربه‌ای رتروی اعتیادآور است که شما را در موانع و سدهای جنجالی قرار می‌دهد که باید با اتکا کردن بر قابلیت‌هایی که در طول بازی در اختیار دارید، از آن‌ها عبور کنید.

شما می‌توانید در این بازی از نردبان‌ها بالا بروید، دشمن‌های سر راهتان را منهدم کنید و سر راهتان یک سری قدرت‌ها یا بهتر است بگوییم که پاورآپ‌هایی به‌دست آورید که بتوانید از آن‌ها استفاده کنید؛ مثلا یکی از این قدرت‌ها، متوقف کردن زمان است.

اگر رترو باز باشید، احتمالا متوجه این می‌شوید؛ این بازی ترکیبی از دو بازی رترو Dig Dug و Burger Time است و کاملا مشخص است که سازندگان این بازی به خاطر استفاده از محبوبیت این دو بازی، از این المان‌های گیم‌پلی استفاده کرده‌اند تا بتوانند یک بازی با لایسنس گودزیلا را به محبوبیت برسانند.

رتبه ۸: بازی City Shrouded In Shadow (پلی استیشن ۴)

بهترین بازی های گودزیلا - بازی City Shrouded In Shadow

در بین همه بازی‌های لیست بهترین بازی های گودزیلا، بازی City Shrouded In Shadow شاید برای خیلی از شما، جذاب‌ترین بازی باشد که بتوانید تجربه کنید. بدین خاطر که این بازی جلوه‌های بصری بهتری داشته و در حقیقت جدیدترین عنوان در این لیست محسوب می‌شود.

در این بازی باید با حملات هیولاهای خطرناک روبه‌رو شوید و همان‌طور که می‌توانید حدس بزنید، یکی از هیولاهایی که در این بازی وجود دارد، گودزیلا است. البته گودزیلا در این بازی تنها نیست و یک سری هیولای خطرناک دیگر هم در این بازی وجود دارند که به گودزیلا در نابودی شهر کمک می‌کنند.

با این که این بازی به صورت اختصاصی روی حمله گودزیلا تمرکز ندارد، اما نمی‌توان کتمان کرد که حضور گودزیلا در نسل هشتم بازی‌های ویدیویی اتفاق جالبی برای طرفداران فیلم‌های این هیولا بود. گودزیلا از دنیای دیگری به این دنیا آمده و شما باید جلوی این موجود خطرناک را بگیرید.

شاید بزرگ‌ترین ایراد اصلی این بازی، دیالوگ‌های بسیار زیاد آن باشد که این دیالوگ‌ها با سکانس‌های زیادی همراه شده و به همین دلیل، جذابیت ریتم و گیم‌پلی بازی کمتر از چیزی است که بخواهیم آن را در رده بالاتری داخل این لیست قرار دهیم.

رتبه ۷: بازی Godzilla 2014 (پلی استیشن ۴)

بهترین بازی های گودزیلا - بازی Godzilla 2014

بار دیگر سراغ یکی از بازی‌هایی آمده‌ایم که در نسل هشتم بازی‌های ویدیویی و برای PS4 منتشر شده است؛ اما این بار، محوریت اصلی بازی راجع به کایجوی موردنظر یا همان گودزیلا است. این بازی بنا بر دلایل زیادی نتوانست محبوبیت چندان زیادی را به‌دست آورد.

اکثر انتقادها به این بازی به خاطر نوع حرکت گودزیلا بود؛ با این که گودزیلا موجود بسیار بزرگی است، اما حتی در فیلم‌های قدیمی هم این هیولا آن‌قدر حرکت کند و آرامی ندارد. در این بازی، گودزیلا به‌شدت آرام حرکت می‌کند که این موضوع در ریتم و گیم‌پلی بازی مشکل به‌وجود می‌آورد.

با این حال، این بازی می‌تواند صفر و یک باشد؛ یعنی می‌توانید از این بازی متنفر باشید یا این‌که از تجربه آن لذت ببرید. حتی اگر بررسی‌های این بازی را تماشا کنید، قطعا به این نتیجه می‌رسید که بعضی از منتقدها از تجربه این بازی لذت برده‌اند و بعضی‌های دیگر چندان علاقه‌ای به تجربه آن نداشتند؛ اما اگر با درک کافی و انتظار پایین سراغ این بازی بروید، می‌توانید از تجربه جذاب گودزیلا بودن در این بازی لذت ببرید.

رتبه ۶: بازی Godzilla: Monster of Monsters (کنسول NES)

بهترین بازی های گودزیلا - بازی Godzilla Monster of Monsters

حالا در لیست بهترین بازی های گودزیلا به جایی رسیدیم که می‌توانیم بازی‌هایی را معرفی کنیم که خیلی از المان‌ها را به‌خوبی کنار هم قرار داده‌اند؛ در بازی بازی Godzilla: Monster of Monsters داخل فضایی خارج از زمین قرار می‌گیرید و از همان ابتدا، المان‌های ساید-اسکرول جذاب شما را وادار می‌کنند که یک گیم‌پلی اعتیادآور را تجربه کنید.

این بازی برای علاقه‌مندان بازی‌های رترو هنوز هم می‌تواند بازی جذابی باشد که بتوانید با ترکیب چندین المان جذاب اکشن و ساید-اسکرول، تجربه‌ای بی‌مانند را با شخصیت گودزیلا تجربه کنید؛ اما منظور از ترکیب چندین المان جذاب اکشن چیست و چطور این المان‌ها کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند؟

به خاطر این که سازندگان سعی کرده‌اند زمان مقابله با یک کایجو (هیولای عظیم‌الجثه) که غول‌های بازی هستند، المان‌های بازی‌های مبارزه‌ای را در دل آن جای بدهند و این پیاده‌سازی به اندازه‌ای محسوسانه جذاب است که شاید نمونه آن را در هیچ یک از بازی‌های ویدیویی مشاهده نکرده باشیم.

هم‌چنین المان‌های اکشن شما را مجبور می‌کند که در طول بازی استراتژی مناسبی را در نظر داشته باشید که بتوانید در سیستم مبارزات بازی موفق و بتوانید در مقابله با کایجوهای دیگر پیروز باشید.

رتبه ۵: بازی Super Godzilla (سوپر نینتندو)

بهترین بازی های گودزیلا - بازی Super Godzilla

با یک بازی دیگر رترو با محوریت گودزیلا روبه‌رو هستیم که بدون شک یکی از بهترین تجربه‌هایی است که می‌توانید روی کنسول سوپر نینتندو تجربه کنید؛ جذابیت اصلی این بازی گودزیلا به خاطر این است که تجربه بازی فقط در گیم‌پلی بازی نبوده و این بازی، تجربه سینماتیک جذابی هم به‌حساب می‌آید.

واقعا جذاب است که چطور سازندگان بازی‌های رترو که سراغ سوژه‌ای مثل گودزیلا رفته‌اند، چطور سعی کرده‌اند که اثری کاملا تجربی را ارائه دهند و همزمان تلاش خود را کرده‌اند که یک بازی تکراری را ارائه ندهند و تجربه گودزیلا بودن را در هر بازی با بازی دیگری متفاوت نشان بدهند.

این بازی در دو فاز مختلف دنبال می‌شود؛ اولین فاز زمانی است که شما باید گودزیلا را در محیط‌های مختلف هدایت کنید و هر مانعی را که جلوی راه شما قرار دارد با قدرت‌هایی که در اختیار دارید منهدم کنید. فاز دوم زمانی است که در مقابل کایجو قرار می‌گیرید و باید او را شکست دهید.

سبک این بازی، اکشن نوبتی است؛ این سبک خود به‌تنهایی حتی با وجود پیشرفت فناوری در این روزها هم سبک ریسکی به‌حساب می‌آید؛ اما با توجه به این‌که با یک بازی رترو روبه‌رو هستیم، واقعا خارق‌العاده است که چطور سازندگان این بازی در آن زمان موفق شده‌اند که یکی از جذاب‌ترین بازی‌های اکشن نوبتی را با محوریت گودزیلا بسازند.

رتبه ۴: بازی Godzilla: King of Monsters (گیم بوی)

بهترین بازی های گودزیلا - بازی Godzilla King of Monsters گیم بوی

رترو و بیت ام آپ، دو مفهومی هستند که به هیچ‌وجه نمی‌توانید آن‌ها را از هم جدا کنیدو اکثر بازی‌های رتروی جذابی که در صنعت بازی‌های ویدیویی منتشر شده، بازی‌هایی هستند که در سبک بیت ام آپ یا به اصطلاح خودمانی، بزن بزن، ساخته شده‌اند و در دل این صنعت، طرفدارهای سرسخت خود را به‌دست آورده‌اند.

این بازی به صورت انحصاری در کشور ژاپن منتشر شد؛ نمی‌توان کتمان کرد که این بازی هنوز بعد از گذشت این همه سال، به خصوص برای طرفداران بازی‌های رترو ارزش تجربه زیادی دارد. این بازی هم‌چنین دومین عنوان بر اساس گودزیلا بوده که برای کنسول گیم بوی منتشر شده است.

با این‌که شاید در ابتدا تصور کنید که این بازی شباهت زیادی به بازی Godzilla: Monster of Monters دارد، اما قطعا بازی King of Monsters را می‌توان عنوان بهتری در نظر گرفت. بدین خاطر که این بازی به شما آزادی عمل بیشتری می‌دهد و هم‌چنین یکی از معروف‌ترین توانایی‌‌های گودزیلا، یعنی نفس اتمی را به این صنعت آورده است.

این یعنی، شما در سیستم مبارزات بازی می‌توانید ریتم و هیجان بهتری را تجربه کنید که شاید در بین بازی‌های رتروی گودزیلا که تا آن زمان منتشر شده بود، بهترین عنوان قلمداد می‌شد.

رتبه ۳: بازی !Godzilla Domination (گیم بوی ادونس)

بهترین بازی های گودزیلا - بازی Godzilla Domination

این بازی یکی از نسخه‌های سری بازی است که روی دستگاه‌های آرکید با جلوه‌های بصری ۱۶-بیت منتشر شده بود که این سری بازی King of Monsters نام داشت؛ البته اگر کمی این اسم‌ها برایتان تکراری به نظر می‌رسد، باید بگویم که جای تعجبی ندارد چون King of Monsters (پادشاه هیولاها) و Monster of Monsters (هیولاترین هیولاها)، جز تنها القاب گودزیلا محسوب می‌شود.

این سری دو قسمت دارد که این قسمت شما را در نقش کایجو قرار می‌دهد که می‌توانید در این بازی داخل شهری بزرگ قرار بگیرید و با هیولاهای خطرناک دیگری به مبارزه بپردازید و با استفاده از توانایی‌هایی که این هیولا در اختیار دارد، آن‌ها را شکست داده و پیروز میدان نبرد باشید.

بازی !Godzilla Domination از لحاظ وفاداری به فیلم سینمایی، شاید در بخش داستان چندان خوب عمل نکرده؛ اما از لحاظ رعایت کردن استانداردهای یک گودزیلای واقعی که به فیلم‌ها وفادار باشد، شاید با یکی از بهترین بازی‌های گودزیلا روبه‌رو هستیم که البته این روزها احتمالا دسترسی به این بازی کار سختی باشد.

با این که جلوه‌های بصری این بازی رترو و قدیمی است، اما دنیای رنگی این بازی باعث می‌شود که تجربه متفاوتی را داشته باشید و به طور کلی از لحاظ گیم‌پلی، این بازی به معنای واقعی کلمه یکی از بهترین بازی های گودزیلا محسوب می‌شود.

رتبه ۲: بازی Godzilla 2: War of The Monsters (کنسول NES)

بهترین بازی های گودزیلا - بازی Godzilla 2 War of The Monsters

حالا گودزیلا-بازهای واقعی که تا اینجای لیست بهترین بازی های گودزیلا رسیده‌اند، احتمالا از انتخاب کردن این عنوان چندان حس خوبی ندارند؛ دلیل اصلی این اعتراض به خاطر آن است که بازی کمی ریتم کندی دارد و نکته مهم‌تر این است که شما در این بازی حتی شخصیت گودزیلا را هم تحت کنترل ندارید.

در بازی بازی Godzilla 2: War of The Monsters باید ارتشی جمع‌آوری کنید که در آن بتوانید با گودزیلا به مبارزه بپردازید و او را شکست دهید؛ اما حتی همین ایده به ظاهر نه‌چندان جذاب، به اندازه‌ای خوب پیاده شده که شاید ساعت‌ها به تجربه این بازی رترو بپردازید و به هیچ‌وجه در طول تجربه این بازی، احساس خستگی نکنید.

این بازی یک چالش غیرقابل انکار را هم با خود به همراه دارد؛‌ شکست دادن گودزیلا در این بازی کار سختی است و هر چقدر در این بازی بیشتر پیشروی کنید، قابلیت‌ها و قدرت‌های بیشتری را از سمت گودزیلا می‌بینید که مقابله کردن با آن، دشوارتر می‌شود.

رتبه ۱: بازی Godzilla: Save The Earth (پلی استیشن ۲)

بهترین بازی های گودزیلا - بازی Godzilla: Save The Earth

شاید در بین همه عنوان‌های لیست بهترین بازی های گودزیلا، عنوان Godzilla: Save The Earth بهترین بازی ممکن باشد و حتی از لحاظ تجاری و محبوبیت، بدون شک این بازی باید در صدر لیست قرار بگیرد و به همین خاطر، به قول خارجی‌ها، ما بهترین را برای آخرین نگه‌‌داشته‌ایم.

این بازی محتوای زیادی دارد و می‌توانید ساعت‌ها به تجربه این بازی بپردازید؛ این بازی در سبک مبارزه‌ای ساخته شده است و می‌توانید به این بازی به چشم یک بازی مبارزه‌ای جذاب نگاه کنید که در زمان خودش، می‌توانست با خیلی بازی‌های مبارزه‌ای جذاب دیگر هم رقابت کند.

از لحاظ انیمیشن‌ها و جلوه‌های بصری، این بازی قطعا با استانداردهای امروز فاصله زیادی دارد؛ اما در زمان خودش، پیاده‌سازی هیولاهای بسیار بزرگ در یک محیط شهری و البته انیمیشن‌های نرم و روانش، موضوعی بود که به ندرت در بازی‌های مبارزه‌ای می‌دیدیم.


اگر به این مدل لیست‌ها از بهترین بازی‌ها علاقه‌مندید، حتما لیست «بهترین بازی های دو نفره آفلاین» و «بهترین بازی های ایکس باکس گیم پس» را هم از دست ندهید.

5/5 - (3 امتیاز)

امیرحسین والی

امیرحسین از زمانی که هنوز مجله‌های بازی چاپ می‌شدن، راجع به ویدیوگیم مینویسه. امیر وقت‌هایی که ویدیوگیم بازی نمی‌کنه، داره کتاب‌های کامیک می‌خونه و تقریبا ۳۴۰۰ جلد کامیک بتمن رو خونده.

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا